• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • To mi hlava nebere: Budeme rukovat do války?

    Vojenský konflikt odehrávající se tisíc kilometrů od východní hranice je čím dál blíž. Zatím se nás týkal především prostřednictvím pomoci ukrajinským uprchlíkům. To Česko zvládlo na výbornou – především „normální“ lidé, co pomáhali těm nejpotřebnějším. S ubytováním, zaměstnáním i čímkoliv jiným. Na dobré srdce tisíců spoluobčanů, které se projevilo třeba i zaplněným Staroměstským náměstím, můžeme být právem hrdí. Tím to ovšem nekončí.

    Situace eskaluje a aktuálně se začíná mluvit o zapojení dalších evropských zemí do války s Ruskem. Nejdřív to řekl slovenský premiér Robert Fico a později to nepřímo potvrdil i francouzský prezident Emmanuel Macron. A ve veřejném prostoru se už řeší odvody nebo dokonce branná povinnost. Už jde opravdu do tuhého.

    Jedna část společnosti volá po jednání s Ruskem a dosažení míru i za cenu případných územních ztrát Ukrajiny. Další chce bojovat do vyhnání ruských okupačních vojsk z území Ukrajiny a varuje, že ustupování Putinovi jen zvýší jeho územní ambice. A argumentují přitom historickou zkušeností s Hitlerem. Takové řešení si ovšem vyžádá mnohem větší zapojení ostatních států. Konkrétně to znamená i nové tisíce mrtvých v zástupné válce velmocí.

    Všimli jste si, že reprezentanti obou táborů spolu nediskutují, ale jen na sebe hlasitě křičí? Vypadá tak, jako by v sobě, jedni i druzí, chtěli přehlušit existenciální úzkost pramenící z toho, že sami nevědí, jaké rozhodnutí je doopravdy nejlepší. Vy to víte?

    Zdroj: autorský text



    Nepřehlédněte
    12.2.2025
    Praha

    Dáda padá!