TO MI HLAVA NEBERE: Kdo vadí míň?

13.5.2022
Jitka Kačánová

Vladimír Brabec nedostal cenu Thálie podle svého kamaráda Petra Štěpánka kvůli majorovi Zemanovi. Za to, že se stal ikonou komunistické propagandy. Hodně velký škraloup měl dlouho také Jiří Štěpnička za roli komunistického prezidenta Gottwalda.

Přitom chudák trpěl celý život kvůli vězení své matky, která estébákům padla do pasti s falešnou emigrací. Skončil kvůli tomu dokonce v dětském domově. A když už se tedy rozhodl podat režimu prst, aby se jednou provždy zbavil cejchu syna někdejší škůdkyně režimu, zrovna přišla revoluce a on byl opět prohrávající.

 

TO MI HLAVA NEBERE: Hlavně slušně!

 

Nebo třeba Adina Mandlová, které po válce vyčítali, že hraním v německých filmech porušila etiku české herečky. Ta si z toho alespoň udělala legraci, když na to odpověděla: „Já byla vždycky spíš kurva než herečka.“ To ji ale před vězením nezachránilo. Skončila tam stejně jako Lída Baarová, která se zapletla s „kulhavým ďáblem“ Goebblesem a jemuž musel jejich vztah zakázat až Hitler. A to nemluvím o Janu Přeučilovi, který se sice nezapletl s režimem, ale role padouchů, které tak bravurně hrával, ho rovněž shodila do škatulky těch, kteří si svým hraním neboli svou prací znepřátelili značnou část veřejnosti.

Proč to tak vůbec je? Proč mnozí diváci zapomínají, že role a její představitel jsou dvě odlišné osoby? Proč se stávají právě herci a herečky obětí jejich hvěvu? Není to náhodou hlavně ze závisti? A co třeba lékaři, kteří ošetřovali Heydricha po atentátu? Nebo dělníci ve Škodovce, kteří vyráběli zbraně pro wermacht? A co ti fízlové, kteří dali spisovateli Pavlu Kohoutovi do auta bombu nebo pálili Vlastovi Třešňákovi prsty? Ti vadí míň?

 

TO MI HLAVA NEBERE: Kdo to všechno zaplatí? A z čeho?


Témata:

Nepřehlédněte