• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tohle si naši letci nezasloužili. Proč je na pomníku Okřídleného lva na Klárově „překlep“?

  14.5.2018
  Jitka Lenková
  Další fotky

  Kontroverzní pověst provázela pomník nazvaný Okřídlený lev na Klárově naproti stanici metra Malostranská už od jeho vzniku. Nádherná myšlenka britské komunity žijící v Česku a na Slovensku uctít tímto způsobem památku našich letců v RAF (Královském letectvu) od počátku narážela na problémy.

  Tím hlavním byl odpor magistrátu proti umístění pomníku právě na tomto místě, což se nakonec vyřešilo pokutou 150 tisíc korun, kterou magistrátu zaplatila Praha 1, a konečným kladným stanoviskem ministerstva kultury.

  Tajné vládní metro na Klárově a další dosud neznámé podzemní prostory

  Druhým problémem bylo výtvarné pojetí pomníku, především pak samotná dvoumetrová bronzová socha okřídleného lva od britského sochaře Colina Spoffortha. Názory naší odborné veřejnosti na něj byly spíše negativní, například v tom smyslu, že se jedná o monumentální tvorbu svým pojetím zamrzlou v 19. století, o její nízké umělecké hodnotě ani nemluvě. Nakonec ale posouzení toho či onoho uměleckého díla stejně skončí v subjektivní rovině, že se někomu líbí a někomu ne, a není co dál řešit.

  Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

  To však není to hlavní. Pozorný pozorovatel si nemohl nevšimnout, že původní podoba díla odhaleného 17. června 2014 se vloni proměnila. Původně osazené desky byly v roce 2017 vyměněny za nové a 13. listopadu 2017 byl pomník odhalen ve své nové podobě. Cílem a smyslem této výměny bylo především to, aby se na pomníku objevila jména všech 2507 československých vojáků a vojákyň, kteří sloužili v RAF během druhé světové války. Ta jsou vyryta na dlouhém pruhu obepínající téměř celý podstavec pomníku.

  Český voják Švejk je světově proslulý. Kde všude najdete jeho sochy?

  Vepředu potom byla původní deska s verši britského básníka Williama Keana Seymoura nahrazena třemi deskami, z nichž na jedné zůstal onen citát a na druhých dvou anglický a český text umístěné původně na bocích pomníku.

  Překlep sem, překlep tam

  A právě to byla ta chvíle, kdy došlo k něčemu tam neuvěřitelnému, jako je „překlep“. Zatímco na původní desce je slovo airmen (čili letci) napsáno správně, na nové desce je toto slovo vyvedeno jako airmien. Podobně také původní deska správně uvádí před jménem vnuka Winstona Churchilla, sira Nicholase Soamese, onen šlechtický přídomek „sir“, zatímco na nové desce byl vynechán, což lze vnímat přinejmenším jako nezdvořilé.

  Když krása zrezaví… Praha 10 zachraňuje vzácné sochy

  Ano, jde o detaily, ale nejsou to právě detaily, na nichž záleží ze všeho nejvíc? Zvlášť  v případě, jako je tento? I když je mnozí přehlédnou. Otisky původních desek na bocích pomníku a otvory po původních šroubech (?) jsou však nepřehlédnutelné a celé dílo i jeho vyznění beznadějně shazují. To si naši letci ani všichni ti, kteří se na vzniku tohoto pomníku podíleli, opravdu nezaslouží.

  FOTO: Okřídlený lev

  Okřídlený lev - Okřídlený lev 1Okřídlený lev - Okřídlený lev 2Okřídlený lev - Okřídlený lev 3Okřídlený lev - Okřídlený lev 4Okřídlený lev - Okřídlený lev 5
  Další fotky
  Okřídlený lev - Okřídlený lev 6Okřídlený lev - Okřídlený lev 7Okřídlený lev - Okřídlený lev 8Okřídlený lev - Okřídlený lev 9Okřídlený lev - Okřídlený lev 10Okřídlený lev - Okřídlený lev 11Okřídlený lev - Okřídlený lev 12Okřídlený lev - Okřídlený lev 13Okřídlený lev - Okřídlený lev 14


  Nepřehlédněte