Tradiční drážďanská štóla. Máte na ni nejvyšší čas

Další fotky

Pravá drážďánská štóla je kumšt. Internet je plný zaručených a skvělých receptů na tu nejlepší štólu. V řadě z nich je ale tvaroh. Věřte nebo ne, tvaroh ve štóle fakt nemá co dělat. Mění její chuť a taková jako z Drážďan prostě nebude. Takže pojďme do toho a pokusme se o takovou, kterou u našich sousedů můžete opravdu koupit.

Štóla je poměrně drahé máslové pečivo. Jedná se však o doopravdy vynikající záležitost. Problém je nejen to, že se skládá z celé řady ingrediencí. Její výroba prostě zabere nějaký ten čas, stojí však za to.

K tomu musíme připočíst také nezbytnou dobu, po níž je nutné nechat si jí uležet. Jestli jí chcete upéct takovou jaká má být, pak máte právě teď nejvyšší čas jít zadělávat.

Ingredience

750 g mouky
150 g másla
380 g rozinek
200 g mandlí
125 g cukru
60 g kandované pomerančové kůry
180 g kandované citronové kůry
5 polévkových lžic rumu
70 g kvasnic
1/4 l mléka
50 g másla
50 g moučkového cukru na posypání
strouhanou kůru z jednoho citronu
vanilinový cukr
sůl

A hurá na to. V první řadě je potřeba zahřát mléko tak, aby bylo vlažné. Pak do něj rozmícháme droždí s lžící cukru a mouky. To necháme na teplém místě kynout. Asi za dvacet minut nám vzejde kvásek s pěknou čepicí.

Co když vám při pečení vyzbudou vaječné bílky? Víme, co s nimi

A my si můžeme do velké místy smíchat všechny ingredience. Nejprve tedy vložíme prosátou mouku, do ní přidáváme sůl, cukr, vanilinový cukr (nebo vanilku, drcené mandle, veškeré sušené a kandované ovoce. To promícháme a můžeme přidávat máslo, vejce, kvásek, rum a strouhanou citronovou kůru.

Vše důkladně prohněteme a necháme kynout na teplém místě. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem.
Poté těsto vyjmeme na vál a máme dvě možnosti. Můžeme ho nechat vcelku a udělat jednu velkou štólu, nebo rozdělit na dvě až tři a mít dvě až tři menší štóly. Těsto rozválíme do obdélníku a zahneme nejprve kraje na kratších stranách dovnitř a poté ji přeložíme ještě napůl. Tím docílíme potřebného tvaru.

FOTO: Vánoční cukroví

Vánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - peceniVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoce
Další fotky
Vánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoceVánoční cukroví - cukrovi vanoce

Štólu necháme ještě hodinu kynout. Poté ji potřeme vejcem a pečeme při 180 stupních cca hodinu. Hlídáme, aby se nám vršek nespálil. Po upečení ještě horkou potíráme rozpuštěním mlékem, mohutně cukrujeme moučkovým cukrem a necháme vychladnout na mřížce, ať nám zespoda nevlhne. Po vychladnutí zabalíme do pytle, alobalu či potravinové folie a necháme ji do Vánoc na tmavém chladnějším místě.

Dnes, 08:51
Na přelomu tisíciletí vzrušovaly Pražany nálezy rozřezaných částí mužského těla nejdříve ve vinohradských popelnicích a...
Dnes, 06:51
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských...
Včera, 20:34
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Včera, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Včera, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 13:18
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Včera, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Včera, 11:23
Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou...
Včera, 10:57
Pracovníci brněnského Ústavu archeologické památkové péče odkryli v katastru Mutěnic na Hodonínsku část velkomoravské vesnice....
Včera, 10:25
Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve...
Reklama