Trápí vás něco v této složité době? Napište psychologovi o radu

„Právě tam, kde se cítíme jisti, ztrácíme cestu,“ napsal kdysi Karl Jaspers. Výrok mi připomíná současnou situaci, ve které se nacházíme již téměř rok. Ta poznamenává psychiku nás všech a může otevírat staré i nové rány.

Třeba roztržka v rodině, kdy už si ani přesně nepamatujeme okolnosti a detaily. Jen si čas od času vzpomeneme na dobu dřívější a na chvíli si představíme, jaké by to mohlo být, kdyby rodina držela pospolu. Dřívější spory a hněv se nám pak promítají do smutku a zármutku. U někoho mohou dokonce vyvolávat úzkost a stres, které mohou vést k dalším psychickým a somatickým potížím. Může se stát, že i vlastní reakce nás překvapují a nepoznáváme sami sebe nebo své blízké.

Zpřetrhané sociální vazby a ztráta emocionální podpory, někdy i ztráta materiálního zázemí, to všechno jsou důsledky, které můžeme v dnešní době pandemie mnohem silněji vnímat. A protože je nyní výjimečná doba, doba, kterou většina z nás v životě nezažila, můžeme i my udělat něco výjimečného.

Jaké nároky na nás současná situace klade? Jak porozumět tomu, co se děje? Jak lépe zvládat emoce, které vnímáme jako negativní: strach, úzkost a sociální izolaci, karanténu? Jak zvládat problémy ve vztazích a v rodině? Žádnou otázku, která se týká vašeho prožívání, nepovažuji za nepodstatnou.

Vytvořili jsme pro vás poradnu, společný prostor, kde můžeme mluvit o tom, co nás tíží a trápí. Budeme se vašimi dotazy, starostmi, obavami, krizemi a dalšími podněty zabývat a pokoušet se o nalezení řešení vašich i obecných problémů.

Rád vám poradím v tématech, jako jsou mezilidské vztahy, rodinné, partnerské a manželské krize, výchovné a výukové problémy dětí, problémy s komunikací a ostychem, stres, napětí, obavy, úzkosti, strach a deprese, syndrom vyhoření v osobní i pracovní rovině či ztráta životního smyslu. Vězte, že ochota o svých problémech mluvit a hledat radu je prvním krokem tyto problémy zvládnout. A že tato komunikace může přinést první pozitivní impuls pro vás i pro ostatní, kteří se cítí stejně.

Těším se na vaše podněty ke společnému zamyšlení. Své dotazy či podněty, prosím zasílejte na e-mail [email protected]

Váš Tadeáš

Info Box

Jmenuji se Tadeáš Samuel Zborník a jsem absolventem magisterského studia psychologie. V současnosti pracuji jako terapeut v zařízení Psychologie Můstek v Praze a jsem doktorandem adiktologie na 1. Lékařské fakultě UK. Jsem komunikativní člověk s pozitivním přístupem k druhým, přijímám každého člověka v jeho individualitě. Věřím, že právě komunikace je prvním předpokladem zvládnutí krizových situací.

Psycholog Tadeáš Samuel Zborník. Zdroj: Tadeáš Samuel Zborník

Dnes, 13:38
Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ...
Dnes, 13:21
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za...
Dnes, 09:03
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
Dnes, 09:03
Po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat druhou dávku od jiného výrobce,...
Dnes, 08:23
Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 tisíc odběrných míst, hlavně ve...
Dnes, 08:18
Prostředek k očipování obyvatelstva, škodlivá látka způsobující neplodnost a krvácení z nosu, či dokonce nástroj...
Dnes, 07:08
Není čas ztrácet čas, řekla si čínská firma, která postavila obytný dům o deseti patrech...
Dnes, 06:54
Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně...
Včera, 14:09
Příští týden v pondělí má vláda představit opatření ve školách, která mají od nového školního...
Včera, 13:42
Večer, kdy chodí za dětmi domů Mikuláš s anděly a čerty, roku 1984 se na...
Včera, 12:21
Sezóna dovolených je tady! Ještě než letos zavítáte do některé z přímořských destinací, přečtěte si,...
Reklama