Trojnásobnou brutální vraždu objasnila až DNA

19.5.2022
Jitka Kačánová

Začal divokou alkoholovou jízdou v Praze. Pak si namol opilý sedl do vlaku na Kolín, ale cestou ho průvodčí vysadil v Klučově, malé vsi u Českého Brodu. Vzpamatoval se zase až zpátky v Praze ve známé restauraci u Pinkasů. Mezitím ale stihl zavraždit tři spící ženy.

Krvavá jatka. To připomínal domek vdovy a jejích dvou dcer, který navštívil opilec a násilník Jaroslav Gančarčík. Zprvu se tam možná vypravil jen krást, ale když tam nalezl tři ženy, postupně jednu po druhé zabil a nejmladší z nich i prokazatelně znásilnil. A právě jeho sperma k němu nakonec dovedlo kriminalisty. Trvalo to však dlouhých třináct let.

Věčně pod parou

Podobně jako například pedofilní sanitář z Bulovky Oplištil nebo sérioví vrazi Kott a Kutílek, i on byl jedním z vězňů propuštěných na amnestii tehdejšího prezidenta Václava Havla. I když se usadil v Brně, jezdíval často vlakem do Prahy, kde bohatýrsky popíjel, ostatně jako všude jinde. Jak později vypověděl u výslechu, víno pil na litry, piv dal tak dvacet denně a když do toho přišla kořalka, tak pil i tu. Jenže hospodský život něco stojí, tak ho musel prokládat krádežemi.

 

Pedofilní sanitář z dětského oddělení na Bulovce unesl, znásilnil a uškrtil sedmiměsíční Barborku

 

Krást se vypravil i tehdy, když ho kvůli jízdě „načerno“ vysadili z vlaku v Klučově. Vybral si domek kousek od nádraží a nejprve se do něj pokoušel dostat okénkem do koupelny, ale bylo na něj moc malé. Pak ale zjistil, že dveře jsou odemčené, a vstoupil dovnitř. Bylo něco málo po třetí hodině ranní.

Amnestovaní vězni

Zatímco pětačtyřicetiletá matka Ivanka se jeho útoku bránila, její dcery – dvaadvacetiletá Ivana a osmnáctiletá Miroslava – zemřely ve spánku. Vražedné nástroje ironií osudu nechal na přání Ivanky v předsíni její známý řezník, aby s nimi mohla naporcovat a vykostit maso z nedávné zabijačky. Podle zjištění soudního lékaře je Gančarčík použil s tak nebývalou silou, že dokonce dva z nich zlomil, a útok vedl vždy na srdce s jasným úmyslem zabíjet. Když pak byly všechny ženy mrtvé, na nejmladší z nich vykonal soulož. Díky biologickým stopám, které tak na místě činu zanechal, byl později i dopaden.

Na to si ovšem museli vyšetřovatelé ještě dlouho počkat. A do té doby pátrali po možném pachateli v okruhu známých rodiny i mezi obyvateli nejbližšího okolí, ale marně. Slibnou stopou se jevila i informace, že vesnické zábavy, která se tam konala onu osudnou noc, se zúčastnila také skupinka amnestovaných vězňů. Po jejich pracném ztotožnění se ale ukázalo, že mezi nimi pachatel není.

 

Čtyři vraždy ve jménu Satana. Milenci Kott a Kutílek o chlup unikli trestu smrti

 

Pomníky

Jelikož policisté věděli, že pachatel brutální trojnásobné vraždy je stále na svobodě, nikdy tento případ zcela neuzavřeli, ačkoliv se po jisté době dostali v pátrání do slepé uličky. Nová naděje svitla, když se k němu v roce 2002 vrátili v rámce zvláštní vyšetřovací skupiny „Pomníky“, která se věnovala neobjasněným případům. A při této příležitosti si vyžádali srovnání DNA z Klučova s aktuálně zadrženými mravnostními delikventy.

Když v roce 2003 brněnští kriminalisté vyšetřovali kvůli napadení a znásilnění Gančarčíka, ukázalo se, že jeho DNA je přesně to, co hledají. Tou dobou už měl za sebou jedenáct soudních trestů a šest pobytů ve vězení. I když Gančarčík svou vinu jednoznačně popíral, proti genetickým důkazům neměl šanci. Nakonec tedy přiznal, že v Klučově být mohl a že možná kradl v domě zavražděných žen, nicméně kvůli alkoholickému oknu si na víc nevzpomínal.

To ale soudu stačilo, aby ho poslal na 16 let do vězení, a k tomu dostal ještě deset let za ona znásilnění v Brně, která vedla k objasnění klučovského masakru. Podle znalců sice netrpí žádnou duševní nemocí, nicméně má poruchu osobnosti, je nevyrovnaný, nezralý, nestálý a nezdrženlivý. Jeho resocializace je téměř vyloučená, naopak recidiva trestné činnosti velmi pravděpodobná.

 

Omšelý gigolo vyhodil svou milenku z vlaku. Už mu nechtěla platitNepřehlédněte