Tyto lázně jsou výjimečné svými specifickými klimatickými podmínkami. Léčí se zde především nemoci dýchacího a močového ústrojí, poruchy látkové výměny, obezita a nejrůznější kožní onemocnění. Klimatické lázně tu najdeme již od roku 1822.
Klientům jsou zde poskytovány jak rehabilitační, tak i relaxační pobyty. Přírodní bohatství zdejší krajiny je vskutku unikátním léčebným prostředím. Jako léčebné zdroje jsou využívány klima uprostřed lesů smíšeného typu, rašelina a minerální vody.
Kynžvartské minerální prameny jsou součástí zřídelní soustavy kyselek uvnitř široké mariánskolázeňské zřídelní oblasti. V současné době se zde jímají čtyři minerální prameny, a to Helena, Viktor, Marie a Richard. U všech těchto kyselek jsou prováděny hygienické rozbory.
Velice známou minerální vodou s příjemnou, osvěžující chutí je volně přístupný pramen Richard, čerpaný v pitném dřevěném pavilonu uprostřed lázeňského parku. Odběr minerálky ve větším množství je zpoplatněn, přičemž lze platit mincemi nebo rovněž také i čipovou kartou. Toto opatření bylo zavedeno koncem roku 1994, neboť dříve bezplatný odběr minerálky byl zneužíván pro podnikatelské účely.
Dříve, na přelomu 19. a 20. století, byla tato minerální voda v nově zbudované stáčírně z roku 1892, u kynžvartského nádraží, plněna do skleněných lahví a pod obchodním názvem „Richardka“ exportována do mnoha evropských zemí i do zámoří. Toto plnění bylo ukončeno v roce 1946. Obnova pramene proběhla v roce 2013.
Pramen Richard byl pojmenován podle Richarda Metternicha, syna rakouského kancléře Klemense Wenzela Nepomuka Lothara Metternicha (15. května 1773 – 11. června 1859). Právě Richard Klemens Metternich (7. ledna 1829 – 1. března 1895) se zasloužil o rozvoj lázeňství v Lázních Kynžvart. Přídomek „lázně“ získal Kynžvart výnosem ze dne 19. srpna 1862.