• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Unikátní léčebné prostředí Lázní Kynžvart. Místní pramen je pojmenován podle syna kancléře Metternicha

  20.11.2020
  Petr Matura

  Léčebné Lázně Kynžvart se nacházejí na slunečném jihozápadním svahu Slavkovského lesa v podhorské oblasti v nadmořské výšce 730 metrů. Jihozápadní orientace umožňuje intenzivnější oslunění, a to až o 30 %.

  Tyto lázně jsou výjimečné svými specifickými klimatickými podmínkami. Léčí se zde především nemoci dýchacího a močového ústrojí, poruchy látkové výměny, obezita a nejrůznější kožní onemocnění. Klimatické lázně tu najdeme již od roku 1822.

  Zřícenina i sídlo hodné návštěvy samotného císaře. Historie v lázních Kynžvart

  Klientům jsou zde poskytovány jak rehabilitační, tak i relaxační pobyty. Přírodní bohatství zdejší krajiny je vskutku unikátním léčebným prostředím. Jako léčebné zdroje jsou využívány klima uprostřed lesů smíšeného typu, rašelina a minerální vody.

  Kynžvartské minerální prameny jsou součástí zřídelní soustavy kyselek uvnitř široké mariánskolázeňské zřídelní oblasti. V současné době se zde jímají čtyři minerální prameny, a to Helena, Viktor, Marie a Richard. U všech těchto kyselek jsou prováděny hygienické rozbory.

  Po stopách historie města Kynžvart, kde měl rakouský kancléř Metternich své letní sídlo

  Velice známou minerální vodou s příjemnou, osvěžující chutí je volně přístupný pramen Richard, čerpaný v pitném dřevěném pavilonu uprostřed lázeňského parku. Odběr minerálky ve větším množství je zpoplatněn, přičemž lze platit mincemi nebo rovněž také i čipovou kartou. Toto opatření bylo zavedeno koncem roku 1994, neboť dříve bezplatný odběr minerálky byl zneužíván pro podnikatelské účely.

  Ústí hledá využití pro kdysi honosné Schichtovy lázně

  Dříve, na přelomu 19. a 20. století, byla tato minerální voda v nově zbudované stáčírně z roku 1892, u kynžvartského nádraží, plněna do skleněných lahví a pod obchodním názvem „Richardka“ exportována do mnoha evropských zemí i do zámoří. Toto plnění bylo ukončeno v roce 1946. Obnova pramene proběhla v roce 2013.

  Pramen Richard byl pojmenován podle Richarda Metternicha, syna rakouského kancléře Klemense Wenzela Nepomuka Lothara Metternicha (15. května 1773 – 11. června 1859). Právě Richard Klemens Metternich (7. ledna 1829 – 1. března 1895) se zasloužil o rozvoj lázeňství v Lázních Kynžvart. Přídomek „lázně“ získal Kynžvart výnosem ze dne 19. srpna 1862.

  FOTO: Prameny Kynžvart

  Prameny Kynžvart - KynžvartPrameny Kynžvart - KynžvartPrameny Kynžvart - Lázně Kynžvart – znakPrameny Kynžvart - Richard Clemens MetternichPrameny Kynžvart - pramen Tereza


  Nepřehlédněte