Unikátní road show ke sto letům republiky „Zažijte to znovu!“ navštívilo přes čtyřicet tisíc lidí!

1.11.2018
Renáta Šťastná
Další fotky

Improvizované dobové městečko navštívilo celkově přes čtyřicet tisíc lidí, největší zájem byl o dobovou obecnou školu, na kterou se tvořily obrovské fronty.

Přes deset tisíc dětí a tisíce dospělých prožili dobovou vyučovací hodinu a mnozí dostali od prvorepublikových učitelů vysvědčení z chování a znalostí. Velký zájem vzbudila i virtuální prohlídka míst, kde na podzim 1918 vznikala Československá republika. Do pracovny Aloise Rašína, do salonků Obecního domu či Masarykova vlaku se díky 3D brýlím podívalo na pět tisíc zájemců o historii. V zážitkové kavárně se specialitami T. G. M. se snědlo na sedm tisíc kusů Masarykova cukroví a vypilo šest tisíc káv. Na kvízové otázky odpověděly čtyři tisíce dětí a u historického automobilu Laurin & Klement z roku 1905 se vyfotily další tisíce návštěvníků v dobových kostýmech.

FOTO: ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce

ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1C5A5285ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1_DSC00103ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1C5A6818ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1C5A7072ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1C5A8301
Další fotky
ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1C5A8348ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1C5A8543ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - Moskalykova ZTZ skola 4ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - 1C5A8644ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - ZTZ Dance ve skole Renda a PetrZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - ZTZ Ondrej HavelkaZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - ZTZ Moskalykova skola ucitel a skolnik2ZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - ZTZ skola Drossler a Ondrej HavelkaZAŽIJTE TO ZNOVU! je u konce - ZTZ Skola fronta

Díky speciálně upraveným kontejnerům vytvořených z filmových kulis připomínajících dobovou školu, banku, trafiku, kavárnu a autosalon se návštěvníci doslova přenesli do atmosféry let, které zažili naši prarodiče. „Dlouho jsme přemýšleli, jak připomenout sté výročí republiky tak, aby to veřejnost skutečně zaujalo,“ vysvětluje autor projektu Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park. „A protože žijeme v době zážitkové, tak jsme pojali akci formou zážitku, do kterého jsme se snažili propašovat i důležité historické informace. Spolupracovali jsme přitom s Masarykovým historickým ústavem a archivem AVČR, Muzeem TGM v Rakovníku a Národním pedagogickým muzeem J. A. Komenského,” podotkl.

První republika ožije v mnoha českých městech. Unikátní roadshow oslaví vznik Československa

„Návštěvníkům jsme tak nabídli zážitky ze vzniku republiky, multimediální projekci s prvky videomapingu, vědomostní soutěže Spořitelny České, fotografování v kostýmech u dobového auta ve stánku Laurinky (Škoda Auta). Zážitkem pro všechny přítomné byl ve vybraných městech i příjezd T. G. Masaryka na koni nebo promítání dobových dokumentů na velkoplošnou obrazovku.“

Made in Czechoslovakia – tento průmysl dobyl svět. Před sto lety patřily naše výrobky ke světové špičce

Součástí programu bylo vystoupení mnoha umělců, kteří hráli a zpívali melodie první republiky. Mezi nejúspěšnější patřila Patrola Šlapeto, Original Vintage Orchestra, Ondřej Ruml, Lucie Černíková, Blue Star Václava Marka, Staročeští Pardálové, ale i místní orchestry a umělci, dětské sbory a další účinkující.

Celý projekt byl technicky a organizačně velmi náročný. Brzy ráno dorazily do měst kamiony s kontejnery, které byly velkým jeřábem sneseny a umístěny na dané náměstí. Pozdě večer byly znovu naloženy a pokračovaly do dalšího města. Při některých přesunech šlo doslova o minuty, například poslední týden se celá road show přesouvala mezi Příbramí, Plzní, Ostravou a Pardubicemi.

Zlatá éra první republiky: Od posledního dne prezidentování T.G. Masaryka uplynulo 82 let

Nesmírně nadšení z akcí Zažijte to znovu! byli i sami “učitelé Obecné školy” – herci Petr Batěk, Ivan Vyskočil, Jiří Werich Petrášek a herečka a zpěvačka Renata Drössler. „Ten projekt byl mimořádný svým rozsahem, pojetím, nápadem, interaktivitou. Potěšilo mne, že jsem byl osloven ke spolupráci nejen pro roli učitele, ale i pro spolupráci na scénáři obecné školy.” kvitoval svou účast herec a moderátor Petr Batěk. “Ten vznikl za úzké spolupráce Národního pedagogického muzea J. A. Komenského, kde nám vyšli ohromně vstříc. A také pro mě to bylo další rozšíření vědomostí a zajímavých informací. Jsem nadšený, spokojený a moc jsem si to užíval,” dodal.

Památná lípa v Jincích bude připomínat 100. výročí založení republiky

„Kromě mé profese zpěvačky a herečky, působím v civilním životě také jako kantorka na Mezinárodní konzervatoři Praha, kde učím studenty. Projekt byl úžasný a myslím, že se stal fenoménem,” shrnula Renata Drössler. “Jak samozřejmě pro tu skvělou obecnou školu, kde mě to ohromně bavilo a bylo tam i spousta legrace, tak i pro další místa – virtuální realitu, Laurinku, Spořitelnu Českou i kavárnu s úžasnými dobrotami. Super nápad, super zpracování, bezvadný tým plný skvělých, pracovitých lidí, opravdových profesionálů. Nemám, co bych ještě dodala,” podotkla spokojeně.

Kapka do žil a Hovory W navazují na werichovskou tradici. Připojíte se?

„Když jsem byl pro projekt osloven, velmi rychle jsem pochopil, jak skvělý je. Jak úžasný nápad to byl, a i když jsem jel pět hodin v kuse bez pauzy, vůbec mi to nevadilo,” zhodnotil kantor, ředitel Evropské obchodní akademie v Děčíně a syn Jana Wericha – Jiří Werich Petrášek. „Ohromně mě to bavilo a lidi byli skvělí. Pokud by se zvažovalo pokračování, už teď říkám ano, jdu do toho znovu!”

„Je skvělé, že se u nás našel někdo, kdo přišel s takovou myšlenou a dokázal ji i zrealizovat,” řekl Ivan Vyskočil. “Jsem si vědom, jak finančně, organizačně, logisticky je to náročné a nákladné. O to větší poklona patří všem, kdo se na tom podíleli, a já jsem moc rád, že mohu být součástí tohoto projektu,” dodal.

 

Chýně převzala streetartové dílo k 100. výročí založení republiky

Atmosféru doplnily oblíbené speciality prvního československého prezidenta v dobové kavárně, na které nám recepty poskytlo Muzeum TGM v Rakovníku. Masarykovo cukroví, maková bábovka (kterou prvnímu prezidentovi pekla jeho maminka), překapávaná káva, mandlový koláč, čerstvé džusy, ovocné limonády a ke konci projektu i čaj a teplé nápoje. O zastávku v kavárně byl velký zájem, kávu a cukroví musel ochutnat v pohodě kavárny každý gurmán.

Projekt získal záštitu ministerstev školství a kultury, předsedy vlády, primátorů Prahy, Českých Budějovic a Hradce Králové. Mediálním partnerem bylo české Rádio Blaník.

 

 Nepřehlédněte