Anketu o nejlepší projekt Ústečanů ovládla úprava nábřežní terasy na Střekově. Uspěl i návrh na vylepšení Vrchlického sadů na Klíši či podpora aktivních Ústečanů. Návrhy ještě před jejich uskutečněním z městských peněz musí schválit rada, řekl radní Pavel Tošovský (nez.). Na letošní participativní rozpočet město vyčlenilo dva miliony korun, z toho je 150 000 korun určeno na projekty školáků a 50 000 korun použila samospráva na propagaci.
Obyvatelé vybírali z 13 projektů. Vítězná úprava terasy na dohled řeky Labe získala 854 hlasů. Navrhovatel Jakub Přibyl ve videu uvedl, že místo, které navrhl přeměnit, by mělo sloužit jako relaxační část Střekovského nábřeží. Připomněl, že oblíbený cíl Ústečanů, kde rádi tráví volný čas, se nachází v blízkosti Labské cyklostezky, a sloužit by tak mohl i pro odpočinek sportovcům.
Prostor vedle železničního mostu v současné době nemá využití. Jde o zatravněnou plochu se stromy. „Počítám s tím, že by zde měla být opravena a natřena zeď, která by měla být obložena dřevěnými lavicemi,“ nastínil svou představu navrhovatel. Doplnil, že opravu potřebuje také zábradlí, které volný prostor částečně lemuje. Jeho návrh spočívá také v částečné výměně povrchu za mlat, který by se mohl využívat pro hraní petanque a dalších her. Terasa by podle jeho návrhu měla disponovat také stoly s lavicemi a solárními světly. Navrhovatel spočítal náklady na 600.000 korun.
Stejnou částku by měl stát také projekt týkající se Vrchlického sadů, který získal 602 hlasů. Daniel Svoboda, který s nápadem přišel, uvedl, že park navštěvují narkomani a bezdomovci, a není tak bezpečným místem. „Tímto projektem chceme vytvořit společnou diskuzi mezi sousedy, odborníky a zástupci města Ústí nad Labem, abychom společně přišli na řešení, jak tento park vylepšit,“ řekl Svoboda ve videu. Cílem jeho projektu je, aby řešení vzešlo právě z veřejných diskuzí.
Další projekt by podle jeho navrhovatelky měl přijít na půl milionu korun, v anketě dostal 451 hlasů. Pokud rada schválí jeho realizaci, vznikne centrální sklad mobiliáře, který by sloužil aktivním obyvatelům a dobrovolnickým organizacím. Sklad by byl vybaven tak, aby mohli lidé pořádat například sousedské festivaly či sportovní akce.
Když projekty schválí rada, převezmou si je obvody či odbory na magistrátu. V případě potřeby se uskuteční výběrová řízení na dodavatele. Realizace by se pak uskutečnila do konce příštího roku.
Své návrhy měli možnost představit také školáci. „Byli nadšení, že si mohou udělat svůj návrh,“ uvedl Tošovský. Mezi návrhy dětí převážně z druhého stupně základních škol se objevily například relaxační zóny, automaty na jídlo a pití či úpravy na pozemcích škol.
Zdroj: ČTK