• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Kamenici můžete trénovat parkour. Překonávání překážek je populární u nejmladší generace

  13.2.2018
  Bohumil Brejžek

  Že nevíte, co to je? Tak vězte, že parkour je tréninková metoda, při které parkourista překonává překážky v přirozeném prostředí za použití svého vlastního těla. Nejedná se o bezhlavé skoky a předvádění se, jak se na první pohled může zdát, ale o všestranný rozvoj sebe sama, o osobní cestu sebezdokonalení.

  Jak budou vypadat Říčany v roce 2050? Říčanské děti už to ví

  Parkour neboli umění pohybu

  Parkour je fyzická aktivita, ale není to extrémní sport, spíše umění nebo disciplína, která se podobá sebeobraně v bojových uměních. Fyzická část parkouru je založená na překonávání všech překážek, které se v cestě vyskytnou, jako kdyby šlo o stav ohrožení. Bojová umění připravují na útok, parkour je formou tréninku pro útěk.

  Muž provozující parkour se nazývá traceur, žena pak traceuse.

  Důležitou charakteristikou parkouru je efektivita. Traceur se nesnaží pohybovat jen nejrychleji jak dokáže, ale také s co nejmenší spotřebou energie a nejpřímější možnou cestou. Neoficiálním parkourovým mottem je être et durer (být a zůstat, být a vydržet), takže efektivita zahrnuje předcházení zraněním. Parkour ovlivňuje i proces myšlení. Traceuři a traceurky zaznamenávají změnu v myšlení, které jim pomáhá v běžném životě, ať už jde o překážky fyzické či psychické. Zároveň s tréninkem traceur/ka začíná přemýšlet o svých pohnutkách, důvodech k tréninku, parkourové filosofii atd.

  Účastí na květnovém Policejním pochodu v Brdech podpoříte Nadaci policistů a hasičů

  Získává oblibu hlavně u dětí

  Parkour je velmi oblíben mezi dětmi a dospělí si často mylně představují, že se jedná o bezhlavé skákání po čemkoliv, ničení veřejného majetku a vandalismus. Ve skutečnosti je filosofií parkouru nejen svoboda pohybu, ale také slušné chování a ohleduplnost vůči druhým.

  Základem parkouru je systematický trénink, taková gymnastika pro kluky a holky, která vede k posílení svalů a celkovému rozvoji fyzické stránky tak, aby se později mladý parkourista mohl naučit řadu akrobatických prvků a salt. Tréninky probíhají v chladných měsících v tělocvičnách, ale jakmile je počasí jen trochu příznivé, trénují děti venku.

  Nadšenci z Kamenice chtějí pomoci vybudovat horskou chatu v Nepálu

  V Kamenici mají s parkourem výsledky

  V loňském roce začali s parkourem také v Kamenici na Praze-východ. Zdejší kurzy jsou vedeny zkušeným parkouristou Jakubem Liškou a jeho mladými kolegy. Mají za sebou první pololetí a ohlasy dětí jsou nadšené. Rádi by proto své aktivity rozšířili o víkendová soustředění. Na červenec pak plánují parkourový tábor a usilují i o vybudování venkovního parkourového hřiště.

  FOTO: Parkour

  Parkour - ParkourParkour - ParkourParkour - ParkourParkour - ParkourParkour - parkou

  Pokud mají o tento druh sportu vaše děti zájem, získáte bližší podrobnosti v kamenickém Fitness SlimGym. Pokročilí cvičí v úterý, začátečníci ve čtvrtek.

   


  Témata:

  Nepřehlédněte