V muzeu našli při inventuře munici, nikdo o ní nevěděl

14.11.2022
Redakce

Inventura v depozitáři muzea v Jažlovicích u Prahy přinesla nečekané překvapení. Mezi historickými předměty našel pracovník muzea i množství munice do palných zbraní, děl či granátometů.

Vzhledem k tomu, že nikde v dokumentech muzea nedohledal, v jakém stavu byla munice do sbírky přijata, nabyl přesvědčení, že některé z exponátů nemusejí být odborně delaborovány a mohly by být nebezpečné a ohrozit životy dalších osob.

„Muž se zachoval správně a kontaktoval policisty Obvodního oddělení v Říčanech a posléze linku tísňového volání 158 a vyčkal do příjezdu policistů na místo,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

„Do depozitáře byl povolán i pyrotechnik, který munici prohlédl a některé kusy z místa odvezl. Jeden z 37 mm granátů však mohl být pro převoz nebezpečný, proto pyrotechnik rozhodl o jeho zneškodnění řízeným výbuchem na bezpečném místě mimo obydlenou oblast,“ dodala Schneeweissová.

U dělostřeleckých střel, které takzvaně prošly hlavní, existuje velké riziko jejich nenadálé exploze, totéž platí po letech i pro nevystřelené náboje, pumy, granáty či miny. I když jsou desítky let v zemi jsou jejich třaskavé náplně stále plně funkční. Při manipulaci jsou nestabilní i vojenské roznětky a rozbušky. Nebezpečné ale mohou být i neškodně vypadající staré náboje, jejich střely mohou obsahovat zápalnou nebo výbušnou směs, i ty mohou způsobit závažné zranění nebo požár.

bro


Témata:

Nepřehlédněte