V Plzeňském kraji řádí omikron! Potvrzen byl nejvyšší počet nákaz od začátku pandemie

25.1.2022
Andrea Jančová

Západočechy dohnal omikron. V Plzeňském kraji potvrdily v pondělí testy 2108 lidí nakažených. To je víc než dvojnásobek případů z minulého pondělí a dosud nejvyšší zjištěný počet denních nákaz od začátku pandemie před téměř dvěma lety.  Za strmým nárůstem nových případů je varianta omikron, která převládá i v celém Česku.

První případ koronaviru se v Plzeňském kraji potvrdil 10. března 2020, od té doby testy prokázaly nákazu v 152.470 případech. Dosud nejvyšší denní počet potvrzených případů byl loni 2. března, kdy přibylo 1593 nakažených.

Strmý nárůst případů se začal zatím mírně projevovat rostoucím počtem hospitalizovaných s nemocí covid-19. Až dosud počty covidových pacientů v nemocnicích klesaly. V pondělí leželo v nemocnicích v kraji 77 lidí s koronavirem, v pátek jich bylo 68. „V nemocnicích je zatím zátěž setrvale nízká, podle očekávání dochází k mírnému nárůstu počtu hospitalizovaných. Ten ale zatím není tak významný, jak jsme se obávali,“ uvedl krajský koordinátor lůžkové péče Jan Beneš.

Nejvíc nemocných podle něj nadále leží ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde v pondělí pečovali o 45 covidových pacientů, z toho bylo 11 v intenzivní péči a devět na umělé plicní ventilaci. V krajem zřizovaných nemocnicích v Klatovech, Domažlicích, Stodu a Rokycanech bylo 19 covidových pacientů, o týden dřív jich bylo 27, uvedl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.

V kraji se za poslední týden nakazilo nejvíc lidí v okrese Plzeň-město, celkem nejméně nakažených má Tachovsko.

Zdroj :ČTK 


Témata:

Nepřehlédněte