V Plzeňském kraji řádí omikron, výrazně přibylo nakažených

20.1.2022
Andrea Jančová

 V Plzeňském kraji tento týden výrazně přibylo nových nákaz koronavirem. Denní záchyty překračují 1000 případů, z 90 procent převládá varianta omikron. V nemocnicích zatím počty pacientů s covidem -19 klesají nebo stagnují. V následujících dnech se ale bude tato situace podle hygieniků zhoršovat.

I toto zaznělo na jednání krizového štábu Plzeňského kraje. „Nastavená protiepidemická opatření je proto třeba důsledně dodržovat. Je třeba se připravit i na to, že pravděpodobně bude narůstat nemocnost personálu nejen v našich nemocnicích, ale i ve firmách a v krizové infrastruktuře. S tím je potřeba počítat a umět takovou situaci účinně řešit,“ upozorňuje hejtmanka Ilona Mauritzová.

Podle ředitele krajské hygienické stanice Michala Bartoše jde o plošné komunitní šíření nákazy.  Trasování nyní probíhá podle prioritizace osob podle věku, a to zejména u skupiny osob 65+. 

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj Jan Beneš potvrdil, že v zachycených vzorcích již z 90 % převládá mutace omikron a počty případů nákazy skokově rostou. „Naštěstí se tyto počty nepřenáší na zdravotnická zařízení. V tomto případě ale musíme očekávat zhruba týdenní zpoždění a v průběhu tohoto a příštího týdne uvidíme, jaký dopad bude mít nastupující vlna,“ říká Beneš. Upřesnil také, že je s omikronem hospitalizován zatím pouze jeden hematoonkologicky nemocný a velmi oslabený pacient.  Aktuálně je v Plzeňském kraji hospitalizováno 77 pacientů, z toho 65 ve standardní péči a 12 na jednotkách intenzivní péče. Na umělé plicní ventilaci je jich 7.

Ve školách probíhá plošným screeningem 1x týdně. V pondělí 17. ledna vykázaly střední školy po provedeném testování 210 žáků pozitivních, 10 pozitivních pedagogických pracovníků a 4 pozitivní nepedagogické pracovníky. V porovnání s předchozími testováními tak došlo k nárůstu počtu pozitivních žáků. Objevuje se především ve větších školách. Žádná škola však dosud nemusela s hygieniky řešit své uzavření.

Zdroj :vz/TZ Krizový štáb PK

 


Témata:

Nepřehlédněte