V pondělí bude vláda schvalovat zvýšení důchodů

25.9.2021
Redakce

Vláda se chystá v pondělí schválit navýšení důchodů pro příští rok. Podle zákonných pravidel by solidární část starobních, invalidních a pozůstalostních penzí měla vzrůst všem o 350 korun na 3900 korun a zásluhový díl podle odpracovaných let a odvodů o 1,3 procenta. Průměrný starobní důchod se tak podle zákonných pravidel zvedne o 505 korun. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které kabinet zveřejnil na web. K běžné valorizaci pak ještě lidé, kteří pobírají nějakou penzi, dostanou přidáno dalších 300 korun měsíčně navíc.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo v pololetí od České správy sociálního zabezpečení téměř 2,86 milionu lidí. Průměrný starobní důchod dosahoval 15.385 korun. Penze se podle zákona upravují vždy od ledna. Zvyšují se o růst cen a polovinu růstu reálných mezd za sledované období. Solidární část důchodu musí odpovídat desetině průměrné mzdy.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se v Česku výrazně zdražuje a dopadá to na seniory, proto je nutné k valorizaci přidat ještě tři stokoruny. Podle podkladů k nařízení se ale ceny zboží a služeb, které pořizují penzisté, zvedly méně. Ministerstvo práce upřesnilo, že od loňského července do letošního června domácnostem důchodců ceny vzrostly o 2,1 procenta a ostatním domácnostem o 2,8 procenta. Pro výpočet valorizace se používá vyšší hodnota. K tomu se připočítá polovina růstu reálných mezd, která odpovídá 0,4 procenta. Celkem se tak průměrná penze zvýší o 3,2 procenta, tedy o 505 korun. Do solidární části z toho poputuje 350 korun. Zbytek posílí zásluhový díl. Ten se tak upraví o 1,3 procenta, uvádí ministerstvo. Dodatečných 300 korun se pak ještě přičte k zásluhové výměře.

Průměrný starobní důchod se od ledna zvedne s třísetkorunovým bonusem celkem o 805 korun. U lidí, kteří mají nižší než průměrnou penzi, bude celková přidávaná částka menší. Minimálně bude ale činit 650 korun.

Kolik bude valorizace stát, ministerstvo v podkladech k nařízení neuvádí. Píše jen, že s výdaji připravovaný rozpočet už počítá. Podle dřívějších informací by na zákonné přidání mělo být příští rok potřeba kolem 20 miliard korun a na třísetkorunový bonus dalších 10,6 miliardy Kč. Resort práce má mít podle rozpočtového návrhu příští rok na penze o 24 miliard korun víc než letos, celkem mají výdaje činit 526,8 miliardy korun. Stejně jako penze by se měly upravit i příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunismu a pozůstalé po nich. Měly by od ledna růst o 3,2 procenta.

Nařízení mění pro příští rok i částky pro stanovení nových důchodů. Do výdělku 17.121 korun se zahrne do základu pro výpočet celá suma. Nad tuto hranici do čtyřnásobku průměrné mzdy, který podle ministerstva práce činí 155.644 korun, se započítá 26 procent. Nad tento limit se už nezohledňuje nic.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte