Radnice dostala petici proti záměru se 4248 hlasy. Primátor Jiří Štábl (ANO) řekl, že polovina hlasů je platných, tedy jsou to podpisy občanů města nebo vlastníků nemovitostí v Teplicích. Záměr bude magistrát realizovat pouze v případě, že získá dotaci, která by měla pokrýt většinu nákladů. Investice je za 30 milionů korun.
Než podá město žádost o dotaci, musí rada sestavit pracovní skupinu a projednat projekt s dotčenými lidmi ve čtvrti Trnovany. Nejpozději tak musí učinit do konce srpna, schválili zastupitelé. „Vůbec jsem netušil, že se něco takového chystá. Dozvěděl jsem se o tom až v únoru. Cítím to jako velice negativní věc,“ řekl Stanislav Dvořák, jehož rodina má v lokalitě zahradnictví. „Myslím, že projekt Trnovanům uškodí, Trnovany mají už svých problémů dost. Lázeňskému městu záměr výrazně nepomůže,“ uvedl Dvořák.
Centrum v bývalé měnírně by nabízelo hygienické zázemí pro lidi bez přístřeší, stravu a podporu při řešení osobních záležitostí. Dále se počítá s podporou rodin v krizových situacích a sociálním poradenstvím. Všechny tři služby by byly financovány ze státního rozpočtu.
Lidé se obávají zhoršení kvality života. „V únoru jsem byla úplně v šoku, když jsem se dozvěděla, co se plánuje. Stále nemáme odpověď na to, jak se zajistí bezpečnost,“ uvedla Tereza Howard Drexler z petičního výboru. Veřejné setkání k záměru se konalo na konci května přímo u budovy měnírny. „V průběhu léta ještě nějaké setkání bude,“ řekl primátor. Opoziční zastupitel Jakub Mráček (VOLBA PRO! TEPLICE) uvedl, že věří v dohodu a kompromisní řešení.
Teplice podle obyvatel trpí tím, že v místní nemocnici je záchytka pro celý Ústecký kraj. Barbora Bočková z neziskové organizace Květina na setkání v květnu uvedla, že měsíčně na záchytce končí zhruba 120 lidí, z toho třetinu nebo čtvrtinu tvoří lidé bez domova a z nich je polovina obyvatel Teplic. „Zbytku se zajišťuje mimořádná pomoc z úřadu práce na cestu zpět,“ uvedla
Zdroj: ČTK