V Ústeckém kraji by mohla jezdit další lanovka, její stavbu zvažují v Mostě

19.6.2022
Roman Kořinek

Vedení mostecké radnice přichází s nápadem postavit lanovou dráhu spojující nové jezero Most s hradem Hněvín. Inspirací jim přitom pravděpodobně bylo Ústí nad Labem, které před dvanácti lety zprovoznilo kabinkovou lanovku směřující na tamní Větruši.

„Máme dlouhodobé problémy s dostupností hradu. Otevřením jezera Most nám ve městě vznikla další zajímavá lokalita a tak nás napadlo je propojit právě lanovou dráhou,“ vysvětlil náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol (ProMOST).

Vedení města proto nyní začne tento projekt připravovat, Jako první bude zadána studie proveditelnosti, která posoudí, zda je technicky možné vůbec o takovémto projektu uvažovat. V první řadě půjde o to, jak oba body propojit.

„Jak hrad Hněvín, tak i nové jezero Most jsou hojně navštěvovaná míst a pokud bychom je dokázali propojit, jejich atraktivita by se ještě zvýšila. U hradu je navíc problém s parkováním a tímto bychom tam dokázali dopravit turisty bez aut,“ doplnil náměstek.

Inspirací mosteckým radním pravděpodobně bylo Ústí nad Labem, kde byla v roce 2010 zprovozněna kabinková lanovka spojující obchodní centrum se zámečkem Větruše. Její délka přesahuje tři sta metrů a ročně přepraví přes tři sta tisíc cestujících.

V Mostě by měla lanovka spodní stanici u jezera, které vzniklo zaplavením těžební jámy hnědého uhlí. Jezero bylo otevřeno v září roku 2020 a stává se oblíbeným místem pro odpočinek a relaxaci. Druhá stanice by pak měla být na hradě Hněvín, kde je v současné době ale uzavřena restaurace i hotel, neboť probíhá rekonstrukce. Je tam ale rozhledna a každoročně sem turisty a obyvatele Mostu lákají divadelní představení a koncerty. Za zmínku určitě stojí i zážitková expozice o životě alchymisty Edwarda Kelleyho.

Ústecký kraj nabízí turistům dvě lanové dráhy. Vedle již zmiňované v Ústí nad Labem, která patří mezi nejmladší a nejkratší v České republice je to sedačková lanovka na Komáří vížku. Ta je pro změnu nejdelší lanovkou bez zastávky ve střední Evropě a zároveň nejstarší v České republice.

Zdroj: vzNepřehlédněte