V Ústeckém kraji je znovu ledovka, některé silnice nesjízdné, MHD se zpožďuje

21.12.2022
Doris Drienová

Ledovka dál komplikuje dopravu v Ústeckém kraji. Od rána vyjeli policisté k desítkám nehod, většinou šlo o srážky na parkovištích, řekla mluvčí policie Ilona Gazdošová. Některé silnice zůstávají nesjízdné. Záchranáři vyjížděli k více než 80 zraněným lidem po pádu na kluzkém chodníku, řekl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Ledovka záchranáře nadměrně zaměstnává v celém kraji. Apelují proto na obyvatele, aby z domova vycházeli pouze v nezbytných situacích. „Od půlnoci do dnešních 18:00 jsme realizovali 320 výjezdů,“ uvedl Voleník. V úterý vyjeli za stejný čas ke 147 pádům v souvislosti s ledovkou. Zpoždění mají znovu spoje městské hromadné dopravy a linkové autobusy. Ústecká Masarykova nemocnice odložila plánované chirurgické výkony a řeší úrazy.

Silničáři mají v terénu znovu veškerou techniku. Cesty chemicky ošetřují. Odpoledne začalo opět pršet, místy padal mrznoucí déšť. Na cestách se tvoří souvislá vrstva ledu. V Rembrandtově ulici v Ústí nad Labem zablokovalo auto vozovku, zcela nesjízdné jsou některé silnice v Mostě. Auto uvízlo i v Roudnici nad Labem na Litoměřicku v Krabčické ulici. Další vozidla blokují provoz ve Štětí směrem na obec Brocno. Komplikace na silnicích jsou i v Teplicích. „Vyjížděli jsme stejně jako v úterý k desítkám nehod. Nejednalo se o závažné kolize,“ uvedla mluvčí policie Gazdošová. V pondělí a úterý řešili policisté 169 dopravních nehod, zatímco ve stejné dny o týden dříve jich bylo v kraji 72.

Namrzlé jsou i cesty, které byly v úterý po ošetření solí schůdné. Teplice dopoledne na webu informovaly, že byla námraza na trolejovém vedení a některé spoje MHD jezdily se zpožděním nebo vůbec nevyjely. Na některých linkách byly nasazeny autobusy. Problém v MHD způsobil také nedostatek řidičů, kteří se kvůli ledovce nedostali včas do práce. Odpoledne už spoje až na výjimky jezdily podle jízdních řádů. „Velké nebezpečí hrozí stále na chodnících, a proto prosíme občany, aby pokud možno odložili svoji cestu na později. Víme, že to není vždy možné. Hlavní chodníky se snažíme ošetřovat solí, která ale kvůli dešti nefunguje, jak by měla, a povrch zůstává stále velmi kluzký,“ uvedlo město.

O zpoždění na linkách kvůli námraze informoval na webu také ústecký dopravní podnik. Chodníky nebyly schůdné v krajském městě ani hodinu po poledni. Po namrzlém povrchu se klouzaly děti před základními školami. Někteří obyvatelé Ústí nad Labem nasadili na boty mačky, další přetáhli ponožky přes boty a jiní chodí po ulicích s holemi. Město na webu informovalo, že od pondělí silničáři spotřebovali na silnice a chodníky 200 tun soli. „Od pondělí do středečního poledne proběhla údržba komunikací I. pořadí o celkové délce 560 kilometrů, vysypáno na ně bylo 65,7 tuny soli. Na komunikace II. a III. pořadí o délce 374 kilometrů to bylo 39,16 tun soli,“ stojí na stránkách města.

Velký nápor zažívají všechny nemocnice v kraji. Mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou spadá sedm nemocnic v regionu, Jana Mrákotová řekla, že ústecká Masarykova nemocnice odložila plánované chirurgické výkony a řeší pouze úrazy.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu před silnou ledovkou platilo původně pro sever Čech do 13:00. Během dne meteorologové upřesnili, že ledovka může skoro na celém území Česka vydržet až do čtvrtečního rána.

zdroj: ČTKNepřehlédněte