• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy

    Lyže jsou dnes naprosto běžnou věcí, kterou si můžete půjčit nebo koupit. Ještě před 131 byly „ski“ Čechům naprosto neznámé. Jejich průkopníkem se stal Josef Rössler-Ořovský, který se o nich dozvěděl naprostou náhodou díky chybnému překladu Norů. První mimoskandinávský „ski klub“ na světě vznikl právě v Čechách díky Rösslerovi-Ořovskému.

    Josef Rössler-Ořovský a jeho bratr byli úplně prvními lidmi, kteří se v Česku projeli na lyžích, jenže tehdy byly známé pod názvem „ski“. První lyže se do Česka dostaly ze Skandinávského poloostrova, konkrétně z Norska, v lednu 1887.

    FOTO: Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy

    Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Josef Rossler OřovskýVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Josef Rossler OřovskýVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Národní muzeumVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Rossler_lyzeVáclavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - 3 václavák
    Další fotky
    Václavák jako sjezdovka? Před 131 lety se v Česku úplně poprvé lyžovalo v centru Prahy - Václavské náměstí 19.století-wiki

    Právě v Norsku se již v 19. století uskutečnily první lyžařské závody. V roce 1888 Nor Fridtjof Nansen putoval na lyžích do Grónska a jeho výprava inspirovala alpské horaly natolik, že lyže rozšířili ve své domovině. Do českých zemí se lyže dostaly díky Rösslerovi-Ořovskému úplnou náhodou.

    Nejslavnější olympionik: „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň,“ říkal o sobě Emil Zátopek

    Známý propagátor nejrůznějších sportů se narodil 29. června 1869. Když mu bylo 12 let, založil společně se svými spolužáky „Bruslařský klub“. Pro něj chtěl o několik let později objednat nové brusle z Norska. Psal si o ceník bruslí a pod své jméno napsal „Bruslařský klub Praha“, což v Norsku tehdy přeložili jako Bruslar ski klub, a tak mu ke katalogu s bruslemi přiložili i nabídku lyží. A tak si mladý Josef objednal s bruslemi také dva páry „ski“.

    Ve Špindlu ještě před 80 lety lyžovala auta. Proč se důmyslné řešení nakonec neujalo?

    Dne 5. ledna 1887 ráno Josefovi přišla zásilka s novými lyžemi do Jindřišské ulice, kde bydlel. „Protože nikdo nevěděl, co se to vlastně přes hranice přepravuje, označili to jako lakované zboží,“ prozradil v Českém rozhlasu ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec před 3 lety.

    Sedmnáctiletý Josef a jeho bratr „ski“ vyzkoušeli v noci z 5. na 6. ledna roku 1887 na nedalekém Václavském náměstí, kde tehdy stálo rozestavěné Národní muzeum. Odsud sjeli až k Můstku a zapsali se do historie jako první lyžaři v českých zemích.

    Bruslení na Vltavě je už jen dávnou vzpomínkou pamětníků. V roce 1947 však zimní radovánky vystřídala smrtící ledová obleva

    Ještě tentýž rok v zimě Josef Rössler Ořovský založil „ski-klub“, což byl první klub lyžařů v Evropě mimo Skandinávský poloostrov. V roce 1887 také založil Český klub filatelistů, protože byl vášnivým sběratelem poštovních známek. Mimo jiné spoluzakládal i Český olympijský výbor a pořádal první atletické závody u nás (březen 1887) a to rozhodně nebylo vše. Díky tomu, že měl bohatého otce, mohl cestovat a poznávat nové sporty ve světě, které tu časem zdomácněly.

    (Národní muzeum)

     



    Nepřehlédněte