Vánocemi to zdaleka nekončí. Znáte tyto další významné dny?

27.12.2020
Jiřina Pouzarová

Mláďátka (28. prosince)

V tento den naši předkové vzpomínali na nevinné, sotva narozené chlapce, které dal zabít král Herodes v Betlémě. Tehdy se z věštby dozvěděl, že se má narodit Ježíš. Ráno matky své děti budily koštětem a chtěly vědět, zda si pamatují počet mláďátek. Podle jedné legendy jich mělo být 444, jiné ale uváděly 14 nebo dokonce 64 tisíc. Neviňátkům byly zasvěcovány kostely nebo hřbitovy, ty nejznámější byly v Paříži, v dnešním prvním pařížském obvodu. Kostel i hřbitov byste tu dnes hledali marně, byly zrušeny koncem 18. století. Na Mláďátka hospodyně nesměly prát prádlo, ale zato mohly po svátcích začít příst vlnu nebo len.

Americké Vánoce v totalitním Československu. Co dojemného nám emigranti vzkázali na pohlednicích?

Silvestr (31. prosinec)

Patří k nejmladším svátkům. Odchod starého roku se začal okázale slavit až na přelomu 19. a 20. století. A kdo má vůbec v poslední den roku svátek? Pocházel z Říma, byl knězem a v roce 314 byl zvolen papežem. Zemřel v roce 335 a jeho hrob byste našli v Ř9mě na hřbitově sv. Priscilly.

K silvestrovskému večeru patřilo velké večerní harašení, práskalo se bičem nebo se střílelo,

o půlnoci se v kostelích rozezněly zvony. Večer se také konala hostina, na které se podávaly ovar

s křenem nebo klobásky. Dnes si poslední večer roku neumíme představit bez mísy chlebíčků a sektu.

Jak vypadaly staropražské Vánoce. Nahlédněte pod pokličku lepší společnosti. Co se jedlo a kolik to všechno stálo

Nový rok (1. leden)

Jak na Nový rok, tak po celý rok, říká staré české přísloví. Souvisí většinou s tím, že si mnozí z nás dávají s příchodem nového roku různá předsevzetí. Co se ale většinou v první den roku dodržuje, je slavnostní oběd. Při něm by se neměla podávat drůbež s křídly, aby nám neuletělo štěstí, a naopak jsou vhodné luštěniny pro štěstí – čočka nebo hrách. K dalším novoročním symbolům patří prasátka, kominíčci nebo podkovy pro štěstí.

Tři králové (6. leden)

Kašpar, Melichar a Baltazar byli východní mudrcové – hvězdopravci z Persie. Podle Matoušova evangelia uviděli mudrcové hvězdu a vydali se na cestu, aby se poklonili Ježíškovi. Předali mu vzácné dary, zlato, kadidlo a myrhu. Postavy králů představují různé věkové generace, nejstarší byl Kašpar a nejmladší Melichar. Postavy symbolizují zástupce jednotlivých světadílů – Evropy, Asie a Afriky. Z novodobé historie pochází tradice tříkrálového obcházení domácností. S křídou požehnanou v kostele se píšou nade dveře iniciály tří králů K + M + B. K tomu patří i koledování, u nás se jedná o Tříkrálovou sbírku.

Adventní strašidla a příšery z cizích krajů. Soupis vánočních bubáků i důstojnějších zjevení by vydal na objemný bestiář

Masopust (7. leden – 17. únor)

Masopuste, masopuste, jenom holka nevopusť mne, zpívá se v jedné lidové písničce. Lidový svátek začíná 7. ledna a jeho délka se liší podle jednotlivých let. Vždy končí na masopustní úterý před Popeleční středou. Tou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je každý rok jindy, konec masopustu bývá některý den mezi 3. únorem a 9. březnem. Masopustní doba proto letos začne 6. ledna a skončí 17. února. Ve městech se konaly plesy, na venkově pak lidové tancovačky a vesnicemi i městy procházel maškarní průvod. V něm nesměli chybět kobyla, medvěd, kominík nebo strakatý, který připomínal šaška.

Hromnice (2. únor)

Dnes je svátek chápán spíše jako církevní k uvedení Páně do chrámu. Panna Maria prý podle starého židovského obyčeje přinesla své dítě do jeruzalémského chrámu, aby ho zasvětila Bohu. Původně to byl keltský svátek, který oslavoval příchod jara. Jak jeho název napovídá, je spojen s prosbou lidí o ochranu před bouřemi, blesky a ohněm. V tento den se v kostelích světily svíčky – hromničky. Ty pak hospodyně při bouřce dávaly zapálené do oken stavení, aby je ochránily. Na Hromnice se ve většina domácností uklízela poslední vánoční výzdoba včetně betlémů a vánočních stromků. Známá česká pranostika také uvádí, že „na Hromnice o hodinu více“. Den samozřejmě není delší, ale tma ustupuje světlu, a tak se stmívá později.Nepřehlédněte