Velké Popovice budou mít dva nové zvony

20.4.2019
Jan Štoll

„Pro Velké Popovice jsme objednali zvony dva – Velkopopovický a Vladimír. Ten menší je již vyloupnutý z formy a leskne se na jarním slunci. Po vybroušení a vyleštění budou zvony připraveny na cestu do kostela Panny Marie Sněžné, kde se připojí k nově opravenému gotickému zvonu ze 14. století,“ popsal organizátor sbírky na velkopopovické zvony Richard Unruh při jejich výrobě ve zvonařské dílně.

Větší ze zvonů nese jméno Velkopopovický a po odlití má průměr jeden metr a váhu 530 kilogramů. Jeho menší bratříček Vladimír pak 200 kilogramů a 670 milimetrů v průměru. Oba budou instalovány do zvonice kostela Panny Marie Sněžné.

„Jen rok jsme trávili sháněním peněz a skládali se po tisícových a desetitisícových příspěvcích. Nakonec se podařilo vybrat 1 milion 100 tisíc korun. Za tuto částku jsme si mohli dopřát do Velkých Popovic velkou slávu, a tou je repase starého gotického zvonu, který je jedním z nejstarších ve středních Čechách, a doplnit dva nové,“ řekl Richard Unruh.

„Jsem okouzlena nejen samotným odléváním, ale i způsobem, jakým sbírka vznikala a jak se uskutečňuje. Díky občanům, zastupitelstvu a pivovaru můžeme vrátit zvony na věž našeho kostela,“ řekla starostka Velkých Popovic Václava Zímová, která byla spolu s farářem Konstantinem a kostelníkem Čelikovským součástí delegace přítomné u lití zvonu.

„Slavnostní křest zvonů proběhne symbolicky den poté, co všechny ostatní zvony v republice přiletí zpátky z Říma. Na velikonoční neděli v deset hodin posvětí zvony opat Strahovského kláštera. Těšíme se, bude to sláva. Protože tam, kde srdce zvonu bije, tam je život,“ dodal Richard Unruh.

Podle organizátorů sbírky bude potřebné připravit ještě elektroinstalaci v kostele. Zvony mají být instalovány v týdnu od 13. do 17. května 2019. Pro jejich instalaci bude nutná uzávěra ulice Komenského z důvodu bezpečnosti a prostoru pro manipulaci autojeřábu.

Jak se z námelu zrodilo LSD a otevřely se nové obzory, lidstvu i jednotlivcům. A úplně úžasné

Jak se rodily Velkopopovické zvony

Přišly na svět na zadním dvorku nenápadného domu, v malé obci Brodek u Přerova. Zrodily se z pěti elementů – ohně, vzduchu, hlíny, bronzového kovu a piva. Poslové nových věků, nové zvony pro Velké Popovice.

Ve skutečnosti dvorek není až tak malý a domek tak nenápadný. Na jeho štítě najdete Zvonařská dílna Leticie Vránová-Dytrychová. Pod ráznou taktovkou zdejší dynastie zvonařek vznikají zvony již desítky let. A jednou z tajných ingrediencí výrobního procesu je i zhruba deset litrů piva nalitých to formy každého zvonu. Nejen pivo spojuje Brodek s Velkými Popovicemi. Od 27. března letošního roku jsou to i dva nové zvony, které pro obec zvonařka se svými slévači vyrobila.

Kolem výhně chodí čtyři slévači v azbestových oblecích a předvádějí přesně sladěný balet úkonů. Dirigentem je zvonařka. Na podlaze kolem výhně je struska, vypadá jako černý písek. V ní je zahrabána hliněná forma, do níž se následně roztavená zvonovina lije.  Z výhně přitom sálá obrovský žár, zvonovinu – směs mědi a cínu, je třeba zahřát na 1100 °C.

„Dávejte pozor, takovou událost v Popovicích uvidíte jednou za 500 let,“ upozorňuje paní Leticie ze zvonařské dílny. Zvonařka nechává po centimetrech naklánět nádobu s roztaveným kovem. „Ještě jednu otáčku, ještě jednu, pomalu, pomalu. A jedeme. V tempu!“

Když se konečně rozběhne rudý pramen korytem, pochopíte, že za posledních 2000 let se na tomto řemesle nic nezměnilo a že je úžasné vidět, jak přesně tím jediným správným postupem přichází na svět zvon. Forma je za pár minut naplněná až po okraj a nyní bude zvon jménem Velkopopovický osm dní chladnout. Narodil se v pořádku. Pět set kilo živé zvonoviny, metr v průměru.

Zvonařská dílna v Brodku u Přerova má dlouhou tradici výroby podle původních receptur a pracovních postupů. Dílna dodává zvony do celého světa a vyrobila i nový zvon pro katedrálu sv. Víta v Praze.

FOTO: Velké Popovice budou mít dva nové zvony

Velké Popovice budou mít dva nové zvony - zvon-a-páter-KOnstantinVelké Popovice budou mít dva nové zvony - file3-1Velké Popovice budou mít dva nové zvony - file1-2


Nepřehlédněte