Většina politických stran už má jednání o radničních koalicích uzavřeno

16.10.2018
Jan Štoll

Říčany povede už potřetí starosta Vladimír Kořen. Klidné město získalo podporu 52 procent voličů a 12 zastupitelů. „Poprvé od vzniku republiky bude město Říčany řídit stejný starosta nepřetržitě tři volební období,“ uvedla říčanská radnice. Druzí byli Starostové a nezávislí se ziskem pěti mandátů. Za nimi ODS se třemi a Unie pro sport a zdraví s jedním křeslem. Společně TOP 09 – Zelení – KDU – ČSL nepřekročili pětiprocentní hranici a mandát zastupitele nezískali. Oficiálně budou o postu starosty hlasovat nově zvolení zastupitelé v rámci ustavujícího zasedání 31. října 2018. Klidné město svého kandidáta na starostu deklarovalo již před volbami.

Jasno už je také ve Štěrboholech, kde ODS dalo hlas 69 procent voličů, a v sedmičlenném zastupitelstvu tak získala pět zastupitelů. František Ševít potvrdil, že bude starostou s vysokou pravděpodobností i nadále. Druhá je TOP 09 se 30 procenty a dvěma zastupiteli. Ve Štěrboholech koalici nevytvářejí, obě strany se budou podílet na vedení města.

V Sibřině zvítězilo Sdružení pro Sibřinu a Stupice se 63,5 procenta hlasů a ziskem šesti zastupitelů, budou tvořit koalici s druhým Stupicko–Sibřinským spolkem se třemi zastupiteli. Starostou bude pravděpodobně opět Josef Novák, potvrzeno to však bude až po ustavujícím zastupitelstvu.

Prahu 22 Uhříněves, Pitkovice a Hájek povede Vojtěch Zelenka z vítězného uskupení STAN + Svobodní. Našemu REGIONU to potvrdil Vojtěch Zelenka s tím, že už pouze dolaďují kompetence jednotlivých zastupitelů, ale na funkci starosty panuje shoda. STAN + Svobodní získali devět zastupitelů, budou spolupracovat s uskupením Praha 22. Naše město. Obě uskupení dlouhodobě vystupuje jako jeden celek. Ve 25členém zastupitelstvu tak budou mít 14 zastupitelů.

Vítězové voleb v Průhonicích získali většinových šest zastupitelů, o tom, kdo povede město, ale ještě rozhodnuto není. „Jednání probíhají, zatím je předčasné cokoliv potvrzovat,“ řekl Bohumil Řehák z vítězného uskupení Nezávislí pro budoucnost. Z jeho vyjádření vyplývá, že jednají s uskupením Průhonice pro život nebo Průhonice občanům!

V Jesenici aktuálně jednají o případné koalici tři strany. Potvrdila to dosavadní starostka za hnutí ANO Radka Vladyková s tím, že ANO jedná s ODS, ta ale zároveň jedná i se STAN. STAN získalo v Jesenici sedm zastupitelů, hnutí ANO šest a ODS pět zastupitelů.

V Dolních Břežanech se o přízeň voličů ucházelo jediné uskupení Rozkvět (STAN), dosavadní starosta Věslav Michalik potvrdil, že ve funkci starosty bude pokračovat.

Ve Vraném nad Vltavou vyhráli Nezávislí 2018 se ziskem devíti zastupitelů. Lídr v pořadí druhého uskupení Nezávislí 2018 – Vrané nad Vltavou Petr Janeček potvrdil, že starostkou bude i nadále Dana Ullwerová, zatím však s vítězem nejednali. Sám předpokládá, že funkci místostarosty opustí a jejich uskupení bude plnit roli konstruktivní opozice.

Vítězné uskupení Volba pro město Jílové u Prahy s pěti zastupiteli jedná o koalici s Nezávislými Jílovska, Volbou pro město a ODS. Potvrdil to Pavel Pešek, dosavadní starosta a lídr vítězů. „Jednáme i s dalšími stranami o případném rozšíření koalice. Je to spíše o tom, kdo chce pracovat, ne o stranách,“ uvedl Pešek. V Jílovém u Prahy se rovněž předpokládá, že město dále povede Pavel Pešek.

Volby ve Velkých Popovicích vyhrálo SNK – Otevřeni ke změnám, v čele se současným starostou Ivanem Boleslavem. Radniční koalice bude nejspíše složena s Nezávislými s podporou ODS a STAN. Pokračování Ivana Boleslava ve funkci starosty zatím není potvrzeno.

SK Mukařov, Srbín, Žernovka vyhrálo volby v Mukařově s 58procentní podporou voličů. Dosavadní starosta Rudolf Semanský potvrdil, že by měl pokračovat ve funkci, jednají ještě o koalici s Nezávislými s podporou TOP 09 a uskupením Společně.

Kamenický starosta Pavel Čermák z vítězného SNK KAM 21 sdělil, že jednání probíhají. „Jednání probíhají a nic není uzavřeno do 5. listopadu,“ uvedl Čermák. SNK KAM 21 získalo 68,7 procenta hlasů voličů a deset zastupitelských mandátů. Druhé skončilo uskupení Pro občany s podporou TOP 09 s pěti mandáty.

Volby ve Strančicích vyhrálo uskupení Společně pro Strančice, Kašovice, Otice, Předboř, Sklenku, Svojšovice, Všechromy se ziskem devíti zastupitelských mandátů. Dosavadní starosta a lídr v pořadí druhého SNK obce Strančice Jiří Šindelář uvedl, že čekají na oslovení, předpokládají ale, že se koalice skládat nebude.Nepřehlédněte