Zdomácněli před pěti tisíci lety, jak se vlastně zrodili oslové

Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů, dnes známých již jen pouze z paleontologických nálezů. Do současné doby však přežil pouze jen jediný rod, který kromě samotného koně zahrnuje ještě tři druhy zeber a tři druhy oslů.

Zdomácnělý kůň sehrál významnou roli ve vývoji lidstva. Je tedy více než jasné, že právě zkoumání genetiky a celkového vývoje koně vědci věnovali zcela mimořádnou pozornost. A tak domácí oslové, kteří nahrazovali koně v sušších oblastech, zůstávali poněkud stranou pozornosti. Ví se o nich, že zdomácněli přibližně před pěti tisíci lety. Za jejich předky vědci považovali dva poddruhy osla afrického, a to osla somálského a osla núbijského.

Z genetických studií vyplývalo, že poslední společný předek koní a oslů žil pravděpodobně před 4 – 4,5 milionu let. Linie vedoucí k zebrám a k oslům, včetně osla domácího, se pak rozdělily před přibližně 1,7 – 2 miliony lety. Novější analýzy však odhalily, že datum oddělení oslů a zeber se posunulo asi o 200 tisíc let hlouběji do minulosti.

Tip na vycházku: I v současné době je stále co navštěvovat. Čekají na vás zubři i divocí koně

Tento nový výzkum změnil naše představy o předcích osla domácího. Jak se ukázalo, takový předek byl pouze jeden, a to pravděpodobně osel somálský. Od něj se asi před 700 tisíci lety oddělila linie vedoucí k předkům domácích oslů. Ti pak byli právě zhruba před 5000 lety domestikováni. Divocí osli somálští stále žijí, ovšem ve své domovině patří ke kriticky ohroženým druhům. Dnes se v našem prostředí osli chovají spíše jako domácí mazlíčci než pomocníci v práci. S osly chovanými pro užitek se v současné době můžeme setkat zejména ve Středomoří.

Porovnání koňského a oslího genomu potvrdilo skutečně blízkou příbuznost koní a oslů. Koně a osli se tak mohou křížit mezi sebou a dávat životaschopné potomstvo, muly a mezky. Tito jejich potomci jsou sice neplodní, avšak spojují v sobě užitečné vlastnosti obou druhů a lidé je znali a využívali odpradávna. Například muly se dříve k jízdě využívaly i v Japonsku, jak dokládají kupříkladu soudobé artefakty.

FOTO: Osel

Osel - osel africkýOsel - osel poitouskýOsel - osel somálskýOsel - osel v dopravěOsel - osel domácí
Včera, 15:35
Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také...
Včera, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Včera, 11:15
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Včera, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Včera, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
23.1.2021
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
Reklama