• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Víte, proč jsou všechna letadla bílá? Důvody vás možná překvapí

  3.10.2018
  Filip

  Snad každý z nás už někdy letěl letadlem. Ať už jste pravidelným cestovatelem nebo létáte pouze výjimečně, určitě jste si všimli jejich všudypřítomné barvy. Zamysleli jste se někdy proč jsou dopravní letadla výhradně bílá?

  Přehřívání

  Je zde několik důvodů proč tomu tak je. Tím prvním a hlavním je ten, že bílá barva lépe odráží sluneční světlo, tak je možno udržet příjemné klima na palubě. Funguje to stejně jako když, si na dovolené v horkých destinacích oblečeme raději triko bílé než tmavé.

  Pavouků máte plný dům. Jak se jich zbavit bez použití násilí?

  Obzvláště je důležité natírat plastové části letadla, například nosní kužel a další kompozitní materiály.

  Srážka s ptáky

  Dalším důvodem může být nebezpečí srážky s ptáky. Ti, si podle vědecké studie z roku 2011, lépe všímají právě bílých letadel. S těmi byla na rozdíl od tmavě modrých, nebo šedých letadel, zaznamenána mnohem menší koliznost.

  Zlatá krev. Vzácným typem krve disponuje pouze 43 lidí na světě

  Bílá barva také pomáhá lidem po vizuální stránce. Bělost umožňuje lepší zpozorování trhlin. Zvyšuje tak šanci odhalení závady na letadle a pomáhá při zajištění bezpečnosti.

  Bílá barva šetří peníze

  Ano, i finanční stránka je důvodem. A není se čemu divit. Na pokrytí letadla je potřeba přibližně 65 galonů barvy, to je rozhodně důvodem se nad ní zamyslet. Bílá barva je levná a jednoduchá na údržbu. Představte si, že jste si právě koupili letadlo, a přemýšlíte jaké barva by se vám líbila. Netřeba se rozhodovat dlouho. Ať už si letadlo natřete třeba na fialovo, po určité době začne barva oxidovat a časem zbělá, stejně jako oprané oblečení. Ušetříte tak, nejen při prvním nátěru, ale hlavně nebudete muset letadlo natírat opakovaně. To jsou další galony doma.

  Chcete mít zdravé srdce? Dejte si stejk, radí výživoví specialisté

  Co takhle vůbec nabarvit?

  Objevil se také nápad, letadla nenatírat vůbec a nechat pouze kovový čistý trup. Ale nutné pravidelné leštění kovu, potřebné pro požadovanou aero-dynamičnost, vyjde opravdu dráže než čistě bílá barva.

  Nechce se vám pracovat? Známe 3 důvody, proč úkoly neustále odkládáte  Nepřehlédněte