• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zlatá krev. Vzácným typem krve disponuje pouze 43 lidí na světě

  2.10.2018
  Filip

  Existuje osm běžných druhů krve. Ve skutečnosti tu však máme doslova miliony krevních poddruhů. Nejvzácnější na Zemi je tzv. Zlatá krev, kterou disponuje jen 43 lidí na celém světě.

  Jsme doslova plní červených krvinek, které přenášejí kyslík v našem těle. Ty jsou navíc obaleny antigeny, které umožňují zachycení bílých krvinek a bílé krvinky poté fungují jako takový štít před infekcemi.

  A, B, O a D

  Dva hlavní antigeny jsou A ,a B. Druh, kterým disponujete je určen alely, které jste získali po rodičích. A a B jsou v populaci dominantní, zatímco typu O se vyskytuje málo.

  Chcete mít zdravé srdce? Dejte si stejk, radí výživoví specialisté

  Poté je tu i antigen typu D – ten buď mít můžete nebo nemusíte. Dle něho se určuje tzv. Rh faktor krve.

  Mezinárodní organizace pro transfuzi krve rozlišuje mezi 35 druhy krve, ale z důvodu zjednodušení jsou známy pouze typy A, B, O a právě typ D. Ale pozor jsou tu i stovky různých antigenů spadajících do 33 antigenních systémů.

  Antigeny disponuje naprostá většina naší populace dokonce až 99,99 procent lidí. A právě zde se můžete stát výjimečným. Pokud totiž antigen nemáte, vaše krev je velmi vzácná.

  Zdravě můžete uvařit cokoli. Pomoci může i „obávaná“ mikrovlnka

  Zlatá krev

  Jako nejvzácnější typ krve je označována tzv. Rhnullova krev. Je charakterizována úplnou absencí antigenů. Tento typ krve je tak vzácný, že na světe bylo údajně zaznamenáno pouze 43 lidí s tímto typem z toho jen pouze 9 aktivních dárců.

  Pavouků máte plný dům. Jak se jich zbavit bez použití násilí?

  Až do roku 1961 se přitom mělo za to, že člověk s krví bez antigenu, by se ani nedokázal narodit.

  „Je to zkrátka Zlatá krev“, říká ředitel laboratoře v Paříži.

  Kromě toho, že se cítíte vzácní, jste také velmi cenní. Rhnullova krev je totiž považována za univerzální, tedy datovatelná pro všechny, kdo mají vzácné krevní skupiny v systému Rh. Lékaři je proto vysoce ceněná. A z toho důvody se využívá pouze v opravdu extrémních podmínkách, kdy už není jiná možnost, jak dotyčného zachránit.

  7 povolání, která mužům připadají nejvíce sexy. Patříte mezi ně?

     Nepřehlédněte