Voda je v přírodních koupalištích čistá. Zepšila se Vyžlovka

30.7.2022
Jan Štoll

Voda středočeských přírodních koupališť má na většině míst dobrou kvalitu. Zlepšení prokázalo kontrolní měření na koupališti Vyžlovka u Prahy. Hygienici tam kvůli zvýšenému množství sinic koupání nedoporučovali, voda byla na stupni čtyři, další výsledky ji už hodnotí stupněm jedna.

Županovice na Slapech hygienici hodnotí stupněm tři, voda má zvýšený výskyt sinic, zdravotním rizikem ale podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové není. Zhoršenou kvalitu se stupněm tři mají i Pilský rybník a jezero Ostrá. „Vysoký obsah fytoplanktonu obsahuje především řasy, nicméně výrazně zvyšuje obsah chlorofylu a voda na těchto lokalitách má významně sníženou průhlednost,“ uvedla Šalamunová.

Na třech místech, v Pilském rybníku, v Županovicích na Příbramsku a v jezeře Ostrá na Nymbursku, je voda nadále zhoršená a nevhodná ke koupání pro citlivé lidi a děti. Lidé by se po koupání v nich měli osprchovat. Ostatní sledované přírodní nádrže v regionu mají výbornou kvalitu vody. Vyplývá to z výsledků měření hygieniků.

Mírně zhoršenou kvalitu vody hodnocenou stupněm dva mají Písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, jezero Poděbrady na Nymbursku a Proboštská jezera u Prahy. Podle hygieniků je to pro letní měsíce poměrně běžný stav. „Pokud fytoplankton neobsahuje výrazné množství sinic, je koupání v takových vodách naprosto bezproblémové,“ uvedla Šalamunová.

Hygienici budou v měření kvality vody na většině přírodních koupališť v regionu pokračovat. Jejich výsledky pravidelně zveřejňují na svých stránkách.

sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte