Pohádkový zámek Horní Libchava. Díky cestovateli a dobrodruhovi se probudil z dlouhého zakletí

Další fotky

Zámek Horní Libchava nacházející se nedaleko České Lípy sice patří mezi méně známé zámky, zcela určitě však stojí za návštěvu. Díky soukromým majitelům pomalu, ale přesto jistě vstává z popela.

Za pravděpodobného zakladatele zámku je považován Jindřich z Vartenberka. Zámek měl být postaven v roce 1574 – a právě tady se dostáváme k historické záhadě. Výstavbu zámku měl připomínat pamětní kámen uložený v pokoji v prvním patře zámku. Na něm mělo být datum 1593. Kámen je však dnes nezvěstný, a tak první písemný doklad o zámku pochází až z roku 1611.

Od roku 1623 byl zámek v držení maltézského řádu, a to prakticky až do roku 1925. Na zámku se nacházely předměty ze Svaté země a Malty, která byla hlavním sídlem maltézských rytířů. V roce 1930 získal zámek tehdejší senátor Josef Vraný. Ten v roce 1937 spáchal sebevraždu v Monte Carlu před kasinem a byl převezen do Horní Libchavy, kde byl 7. dubna 1937 také pohřben. V roce 1939 získala zámek organizace Sächsische Bauernsiedlung a vznikla zde ubytovna pro Říšskou pracovní službu. Od roku 1943 patřil zámek k hospodářství SS Malta.

Tip na výlet: Vydejte se do polského Mezilesí a navštivte místní strašidelný zámek

V roce 1964 získala zámek Československá lidová armáda a využívala jej až do roku 2003, údajně ke skladovacím účelům… Od roku 2010 je zámek ve vlastnictví cestovatele a dobrodruha pana Oldřicha Kiliána, jenž jej zpřístupnil veřejnosti. Když se zámku nový majitel pan Oldřich Kilián ujal, vypadala tato stavba značně neutěšeně. V zámku chyběl jakýkoliv inventář, chyběla okna, do chatrné střechy zatékalo a dřevo bylo napadeno dřevomorkou.

Co by to však bylo za dobrodruha, kdyby se nechal odradit. Dnes zde můžete obdivovat artefakty, které nový majitel získal v porevolučním období, během kterého stihl navštívil více než 120 zemí. Na zámku jsou k vidění zejména exponáty z cest do Nepálu a Indonésie.

Tip na výlet: Zámek Libouchec láká ojedinělou ukázkou pravé saské renesance

Píli a nadšení nových majitelů je možné skutečně téměř hmatatelně vnímat, jako kdyby se zámek probudil z dlouhého zakletí. Přístupné je částečně v rámci komentovaných prohlídek i zámecké sklepení. Zámek dnes také slouží i dětem. Od března do listopadu se zde konají akce pro děti a zámek je stálou scénou Princeznina pohádkového divadla. Samozřejmostí jsou rovněž speciální komentované prohlídky pro mateřské i základní školy.

Pokud již v Libchavě budete, nezapomeňte také navštívit na blízkém Vinném vrchu místo, kde stával hrad Klinštejn, který však zanikl již za husitských válek. I když tam dnes najdete již jen nepatrné zbytky vyhlídkového pavilonu z roku 1889, přesto se jedná o romantické a velice zajímavé místo.

FOTO: Horní Libchava

Horní Libchava - Zámek LibchavaHorní Libchava - Zámek Horní LibchavaHorní Libchava - Horní LibchavaHorní Libchava - Libchava – expoziceHorní Libchava - Horní Libchava
Další fotky
Horní Libchava - Horní LibchavaHorní Libchava - Zámek Horní LibchavaHorní Libchava - Zámek Horní Libchava
Dnes, 08:44
Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci...
5.3.2021
Vydání nové knihy o městě v současné době připravuje Česká Lípa prostřednictvím svého Regionálního turistického...
5.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
5.3.2021
Demoliční firmy v bývalém vojenském prostoru Ralsko zbouraly od roku 2011 celkem 54 objektů za...
3.3.2021
Chovat původní české plemeno skotu Česká červinka, uskutečnit na svých pozemcích program pro zadržení vody...
17.2.2021
Liberecký dopravní podnik vytáhnul do boje s covidem. Lepí do MHD speciální antimikrobiální fólie Coversafe....
12.2.2021
O třetinu ucha přišla na Českolipsku osmadvacetiletá žena, když bránila svého bígla, kterého napadl kříženec...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Rodina jizerskohorských rozhleden má nový přírůstek – vyhlídku Špička na vrcholové skále Malého Špičáku (678...
Reklama