Vybíráme z nejvýznamnějších kolosálních soch buddhistického světa

Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem. Vyznávají jej stovky milionů lidí nejen v Asii, nýbrž i po celém světě. Nejvyšším cílem v buddhismu je dosáhnout „probuzení“ neboli „osvícení“, díky němuž prý lze pochopit pravou podstatu života.

Všechna náboženství se ve světě udržovala a i nadále udržují a upevňují nejrůznějšími způsoby. Jedním z nich je kupříkladu budování megasoch zpodobňujících například jejich zakladatele, nejvýznamnější představitele nebo dokonce často i božstva. Vybrali jsme pro vás tři z takových největších a zároveň pravděpodobně i nejvýznamnějších soch velkolepě reprezentujících právě buddhistické náboženství. V Asii má totiž budování obřích soch bezesporu velkou tradici a většinu nejrozměrnějších světových soch můžeme najít právě tady.

Češka se stala buddhistickou mniškou, odešla do kláštera v Nepálu. Jak se tam žije?

128 metrů vysokou sochu Buddhy v Jarním chrámu můžeme spatřit v jižní čínské provincii Ťiang-si. V minulosti bývala tato oblast centrem buddhistické vzdělanosti. Socha byla dokončena v roce 2002 a její stavba v přepočtu stála asi 360 milionů korun. Celková hmotnost sochy představuje tisíc tun. Společně s buddhistickým klášterem, na kterém stojí, dosahuje až k neuvěřitelným sto padesáti metrům.

V jihovýchodní Asii ve státě Barma, konkrétně ve střední Barmě nedaleko města Monywa, najdeme rovněž monumentální Buddhovu sochu, vysokou 116 metrů. Její vybudování trvalo celých dvanáct let, vznikala v období let 1996 – 2008. Návštěvníci se výtahem mohou dopravit až na vrchol a užít si velkolepý výhled na přilehlé město Monywa.

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

108 metrů vysoká socha Kuan-jin se nachází na jižním pobřeží čínského ostrova Hainan. Socha má sice pouze jedno tělo, avšak hned tři tváře, z nichž jedna pohlíží do vnitrozemí a ostatní dvě se dívají do Jihočínského moře. Socha tak prý má posílat bezpečí Číňanům do celého světa. Kuan-jin totiž představuje buddhistické vtělení soucitu, který je jednou z nejdůležitějších složek buddhismu. Stavba sochy Kuan-jin zde trvala šest let a byla dokončena v roce 2005.

Velké sochy Buddhy jsou oblíbené také v Thajsku, a to jak u místních obyvatel, tak rovněž i u turistů. Velice známá je zde například socha ležícího Buddhy z cihel, sádry a pokrytá zlatými lístky ve Wat Pho. Socha byl postavená v roce 1832 a jejím nejpozoruhodnějším rysem jsou nohy z perleti.

FOTO: Obří sochy

Obří sochy - Ležící Buddha Wat Pho – ThajskoObří sochy - Kuan-jin HainanObří sochy - Obří socha bohyně Kuan -jin v HainanuObří sochy - Velký Buddha Ling Shan-provincie Ťiang suObří sochy - Monywa buddha
Další fotky
Obří sochy - Monywa
Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama