• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vybíráte vhodného čtyřnohého mazlíčka do rodiny? Nejdříve se podívejte na 5 nejinteligentnějších psích plemen

  15.8.2018
  Michaela Procházková

  Pes je významnou součástí většiny našich životů. Ať už zastupuje funkci strážce majetku, lovce, asistenta hendikepovaných nebo prostého mazlíčka, lidem slouží vždy jako pomocník. Přemýšlíte o tom, že si pořídíte chlupatého čtyřnohého mazlíka? Vyberte si z 5 nejinteligentnějších psů.

  FOTO: Nejinteligentnější psi

  Nejinteligentnější psi - pes – dalmatinNejinteligentnější psi - pes – zlatý retrívrNejinteligentnější psi - pes ilustračka pixabayNejinteligentnější psi - Police DogNejinteligentnější psi - adorable-animal-breed-1044054
  Další fotky
  Nejinteligentnější psi - psí plemena_2 pudl

  Border kolie

  Je to velmi učenlivý pes středního vzrůstu s neomezeným množstvím energie. Zaujme jak svým vzhledem, tak povahou. Ačkoliv patří mezi nejinteligentnější psy, potřebuje dostatek pohybu. Kolie je velmi aktivní pes, kterému se musí dostatečně věnovat. Bohužel v tomto případě nepotěším začátečníky, protože výcvik tohoto plemene už potřebuje určité zkušenosti a důslednost. Pes je oddaný svému pánovi a chce mu splnit každé jeho přání. Je vhodný ke spoustě psích aktivit jako je agility, canicross, dogfrisbee nebo dokonce canisterapie a záchranářský výcvik. Ale pozor, nehodí se jako hlídač díky nekonfliktní povaze. Je to rodinný pes s láskou k dětem a chtíče aktivního života. Pokud psovi zajistíte denně alespoň 3 hodiny aktivně stráveného času venku, můžete ho chovat i v bytě.

  Německý ovčák

  U nás se mu běžně říká vlčák. Je to silný středně velký pes. Je velice inteligentní a učenlivý. Ne nadarmo se jedná o nejrozšířenější služební plemeno. Využívá se jako hlídač nebo obranář. V soutěžích v poslušnosti se často umisťují na první příčce. Vlčák se učí velmi rychle a má tendenci vždy vyhovět svému pánovi. Má přizpůsobivou a klidnou povahu. Avšak je velice temperamentní a vyžaduje dostatek pohybu. Je vhodný spíše na zahradu, kde může být celoročně. Pes je vhodný i k rodinám s dětmi.

  Zlatý retrívr

  Je to energický středně velký pes, který je fixován ke své rodině. Je oddaný svému pánovi a díky své laskavé povaze patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Zlatý retrívr je velice přátelský pes, který má potřebu strávit většinu času se svou rodinou. Rozhodně to není pes samotář. Má velice trpělivou povahu, proto se hodí jak dětem, tak na výcvik asistenta hendikepovaných. Výchova není příliš složitá, proto je plemeno vhodné i pro začátečníky. Ovšem výcvik rozhodně nepodceňte. Zde platí stejné pravidlo jako u border kolie. Pes potřebuje dostatek pohybu. Avšak pokud mu dopřejete hodně aktivit, při který se vyřádí, můžete ho mít i v bytě.

  Známe ty nejchytřejší zvířata. Jejich inteligence nám může být inspirací

  Pudl

  Jedná se o plemeno, které se dále dělí do čtyř výškových kategorií, ale jeho hlavní charakteristika povahy zůstává stejná. Avšak i zde platí pravidlo, že větší psi mají většinou vyrovnanější povahu. Je to velmi inteligentní pes, který se rád učí novým kouskům. Díky své aktivitě se hodí pro celou řadu psích sportů. Je velmi přátelský, proto se hodí i do rodin s dětmi. Potřebuje stálý kontakt se svým pánem, tudíž mu nevadí žít v bytě. Pudl má velké plus v tom, že nepouští chlupy. Uvolněné chlupy se zamotají v jeho kadeřavé srsti a dají se pouze vyčesat.

  Dalmatin

  Dnes už méně populární plemeno středně velkého vzrůstu. Je to velmi přátelský, učenlivý a spolehlivý pes. Je nutno zmínit, že se jedná o velmi aktivní plemeno. Bude s vámi klidně běhat kilometrové túry podél kola a nebo si zaplave v přehradě. Jestli hledáte spíš hlídače, tak na dalmatina zapomeňte. Je to velmi společenský pes, který vyhledává kontakt i u cizích lidí. Je vhodný i k rodinám s dětmi. Je výjimečný svým zbarvením, které se objevuje až v průběhu dospívání. Štěňata se narodí čistě bílá. U dalmatina se využije hlavně lovecký výcvik, díky jeho zachovaným pudům. Je potřeba důsledná výchova, jinak vám takhle energické plemeno přeroste přes hlavu. Má potřebu neustálého kontaktu s pánem, proto se hodí hlavně do bytu při dostatečném množství pohybu. Naopak pro celoroční pobyt na zahradě nemají přizpůsobenou srst.  Nepřehlédněte