Vychází Můj rodný blázinec, životní příběh populárního psychiatra Radkina Honzáka

20.11.2021
Fefík

Můj rodný blázinec – tak se jmenuje čtivý a vtipný knižní rozhovor, v němž publicistka Daniela Brůhová zpovídá nestora české psychiatrie Radkina Honzáka. A představuje ho tak, jak ho ještě neznáte.

Kniha plná dosud nepublikovaných příhod a postřehů je rozhodně čtením, při kterém se občas i zasmějete. Honzákův příběh je ale i poutavou kronikou 20. a začátku 21. století. A také inspirací, jak dobře žít i v nejistých časech a jak čelit překážkám s elánem a humorem.

Dělat rozhovor s Radkinem Honzákem byla radost, zábava i dobrodružství. Udivoval mě svou fenomenální pamětí a schopností věci trefně pojmenovávat. Jeho nadhled je inspirující stejně jako jeho neúnavně pozitivní pohled na svět,” říká autorka knižní novinky Daniela Brůhová. A přidává i vysvětlení, proč tomu tak je: „Pan doktor Radkin má rád život a lidi a je skvělý pěstitel. Pěstuje dobré vztahy v rodině, v práci, s přáteli a známými. Okopává, hnojí, zalévá a také sklízí.”

Učitel z rodné Libně Arnoštu Lustigovi nevěřil. To rozhodlo

 

Osobní příběh Radkina Honzáka, osud jeho pozoruhodné rodiny, vzdorování neustálému tlaku režimu i nekonečný boj s obyčejnou lidskou blbostí, činí z knihy Můj rodný blázinec až románovou četbu. Dozvíme se tak třeba, jak Honzák vnímal bombardování Prahy v roce 1945, kdy mu rodiče za vytržené mandle nekoupili slíbenou zmrzlinu. Jak prožil vojenskou okupaci v roce 1968 a jak hodnotí výslechy StB. Dozvíme se také, k čemu došel při experimentování s drogou LSD, co zjistil při zkoumání nespavosti i proč člověk podle něj potřebuje ke spokojenému životu řád, smečku ostatních lidí a několik pohlazení denně. A také nás přesvědčí, že blázinec je super místo…

A mimochodem, pan Honzák je jediným nositelem jména Radkin u nás. Jde o změněnou podobu jména Jana Ratkina, hlavní postavy Šrámkova Stříbrného větru. „Naši byli šílení,“ komentuje známý psychiatr tento nevšední nápad svých rodičů. Knihu Daniely Brůhové a Radkina Honzáka vydalo nakladatelství Bílá pole.

Zdroj: Mediatraining


Témata:

Nepřehlédněte