Vyrazte si do Karlína na výstavu obrazů a kreseb Josefa Mánese

9.12.2020
Jitka Kačánová

Mezi jinými to jsou cykly Život na panském sídle a Přemyslovský, které zdobí Mánesův salonek na Pražském hradě, z Východočeské galerie v Pardubicích zapůjčené portréty manželů Vendulákových, z Ostravy dílo Poutník, obraz Utonulý ze soukromé sbírky nebo krajiny ze Západočeské galerie v Plzni. Výstava představí i práce otce, strýce a sourozenců Josefa Mánesa.

Mánes ve své době například navrhl původní sokolský kroj, výzdobu karlínského kostela svatého Cyrila a Metoděje nebo Staroměstského orloje dvanácti alegoriemi ročních období navzdory varování, že každý, kdo kdy na orloji pracoval, tak zešílel nebo zemřel. Na jeho závažné psychické chorobě, které nakonec opravdu podlehl, se ale podílelo také opium, které začal brát kvůli bolestem hlavy a poruchám spánku na radu přítele Karla Purkyně nebo to, že jeho velkou lásku k jejich služebné Františce mu rodina jako společensky nevhodnou zakázala.

 

Alfons Mucha táhne! Výstavu vidělo už přes 10 tisíc lidí

 

Galerie sídlí v Pobřežní ulici 665/21, Praha 8, ve třetím patře centrály pojišťovny Kooperativa, a na výstavu, která se koná od 30. října do 30. prosince 2012, je vstup zdarma.Nepřehlédněte