Vysoké teploty posílají lidi do nemocnice

30.6.2022
Redakce

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně registruje se zvyšujícími se teplotami nárůst počtu seniorů, kteří přichází do ambulancí s dehydratací vedoucí až ke kolapsu. V ambulancích personál ošetří denně kolem 250 lidí. Za poslední týden je zhruba u poloviny pacientů při příjmu do interní ambulance jednou z příčin problémů dehydratace a potíže spojené s horkem. Podle lékaře Dominika Vida by lidé měli dodržovat pitný režim a neměli by se bát říct rodině o pomoc.

Poslední dny se teploty v Brně pohybují kolem 30 stupňů. „S růstem teplot rostou i vážné případy u seniorů. Právě ti dostatečně nemyslí na pitný režim a v horku jsou mnohdy velice aktivní. To vede k dehydrataci, která často vede až ke kolapsu,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Šromová. Vido doplnil, že dehydrovaní pacienti mají pocity na omdlení či zvracení. „Při změnách nitrožilního objemu tekutin se poté přidruží další obtíže, nejčastěji s vazbou na kardiovaskulární systém,“ doplnil lékař.

Pacienti pak nejčastěji končí na interním příjmu. Část pacientů má podle Vida problémy i kvůli nadměrnému užívání léků. „Lidé by měli léky užívat na základě rad od svého lékaře. Stavu nepomáhá ani konzumace alkoholických nápojů, která se za poslední roky podle lékařů zvyšuje,“ upozornila Šromová.

Nemocnice proto apeluje na dodržování pitného režimu. Pacienti by měli šetřit s alkoholickými nápoji a během horka přizpůsobit své aktivity a oděv.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte