• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Výtečná marmeláda bez chemie krok za krokem

  31.7.2019
  Zaz

  Je jeden recept, který potěší každého, kdo si do džemu nechce přimíchat ani pektin. Jde to, ale je to trošku náročnější a ovoce zřejmě přijde o většinu dobrých, prospěšných látek, kvůli kterému si jej chceme uchovat na zimu v podobě marmelády.

  Ale někomu by se tento recept mohl líbit. Takže, vezmeme kilo ovoce, které zrovna potřebujeme zpracovat, aktuálně by to mohli být třeba meruňky, špendlíky nebo višně.  Řádně jej očistíme a vložíme do většího hrnce. Přivedeme k varu a za stálého míchání sundáváme vznikající pěnu. Cukru nedáváme tolik, kolik radí různé recepty, ale sypeme a ochutnáváme. Až budeme s chutí spokojení, tak prostě přestaneme přisypávat. Ovoce pak vaříme, dokud nebude všechna tekutina pryč a posléze plníme do zavařovaček.

  Je ale potřeba mít na paměti, že výsledný produkt zase tak zdravý není. Takže až vám bude někdo na internetu nebo v obchodě nabízet marmeládu bez pektinu a bude tvrdit, jak je to nejzdravější věc na světě, dejte raději přednost následujícímu receptu. Nuže…

  Alergie na vodu, jídlo i sex. Neuvěřitelné, všechno vás může zabít

  Opravdová a zdravá marmeláda, neboli džem, se vyrobí tak, že omyjeme ovoce, cca kilo, které vložíme do většího hrnce, pomačkáme jej a prosladíme. S cukrem to nepřeháníme, chceme hlavně, aby ovoce pustilo šťávu.

  Naložené jej necháme do druhého dne v chladu. Následně slijeme šťávu, kterou za stálého míchání zredukujeme. Přisladíme dle chuti, pro zachování barvy je dobré použít citron, místo kyseliny citronové, a přidáváme ovoce, které už jen prohřejeme, nemusíme jej dlouze vařit. Nakonec přimícháme například citrusový pektin, ten je v současnosti považován asi za nejlepší volbu a konečně dobrotu plníme do sklenic.

  Ovšem u skla pozor. Tady je jádro pudla. Aby se nám marmeláda nekazila, tak je zapotřebí sklo i víčka řádně vypařit horkou vodou. Spálí se mikroby a je vystaráno. Staré zavařovačky můžete také pěkně postaru vyvařit. Nezbývá než popřát dobrou chuť.

  lednice

  Nejčastější chyba při skladování potravin: Mléko a vajíčka ve dveřích lednice  Nepřehlédněte