Vznikl náš Měsíc díky vesmírné katastrofě?

27.7.2020
Petr Matura

Měsíc, který sice vypadá jako koule, má však ve skutečnosti tvar citronu, vidíme díky slunečnímu světlu, které dopadá na jednu jeho stranu. Ta druhá, odvrácená strana Měsíce, zůstávala poměrně dlouhou dobu neprobádaná. Její výzkum se v posledních desetiletích daří až díky nejmodernějším sondám.

Měsíc je pro naši planetu skutečně nesmírně důležitý, řídí kupříkladu mořský příliv a odliv. Přibližně před třemi miliardami let byl pravděpodobně k Zemi blíž, takže jeho gravitace na naší planetě způsobovala obrovské přílivové vlny, což velmi pravděpodobně sehrálo důležitou roli při vzniku prvních forem pozemského života.

Bude Pluto opět planetou? A objeví se na seznamu případně i planety další?

Kdy a jak však náš Měsíc vznikl? Podle obecně přijímané teorie ze 70. let minulého století se tak stalo pravděpodobně v době, kdy Země byla ještě poměrně mladá a měla za sebou pouze pár milionů let své existence. Vědci předpokládají, že v době před 4,533 miliardy let došlo ke srážce ještě stále se formující a vznikající mladé Země s vesmírným tělesem, tzv. protoplanetou, přibližně o velikosti Marsu. Tato planeta, která dostala jméno Theia, způsobila zřejmě mimo jiné i to, že se v zemském jádru nachází velké množství železa. A jejím nárazem se od Země odtrhl poměrně velký kus, který se postupně začal formovat do podoby našeho dnešního Měsíce.

Přestože je bílý trpaslík posledním, konečným stadiem vývoje hvězdy, nejedná se o stadium konstantní. Jak bílí trpaslíci mládnou

Theia, planeta, která v naší Sluneční soustavě pravděpodobně vznikla v podobné době jako naše Země a zřejmě i v její blízkosti, byla, stejně jako Země, poměrně hmotnou planetou, takže jejich budoucí srážka byla zřejmě nevyhnutelná. Předpokládá se, že se obě tělesa srazila rychlostí třicet tisíc kilometrů za hodinu. Povrch obou planet se zahřál na tak vysokou teplotu, že došlo k roztavení obrovského množství horniny, jejíž větší či menší úlomky byly vymrštěny do vesmíru.

S myšlenkou, že Měsíc býval kdysi součástí Země, přišel však již v roce 1879 anglický astronom a matematik George Howard Darwin (9. července 1845 – 7. prosince 1912), syn známého zakladatele evoluční teorie Charlese Darwina. Na základě svých pozorování dospěl k logické úvaze, že pokud se Měsíc od Země postupně neustále vzdaluje, musel být zřejmě kdysi její součástí. Navrhl tak tedy vlastně již tenkrát teorii vzniku Měsíce odtržením od Země.

FOTO: Vznik Měsíce

Vznik Měsíce - zeměVznik Měsíce - impakt thei zemeVznik Měsíce - mesicVznik Měsíce - George Howard Darwin


Nepřehlédněte