• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Přestože je bílý trpaslík posledním, konečným stadiem vývoje hvězdy, nejedná se o stadium konstantní. Jak bílí trpaslíci mládnou

  26.12.2019
  Petr Matura
  Další fotky

  Hvězdy průměrné nebo podprůměrné hmotnosti ve vesmíru ve svém terminálním stadiu končívají svým zhroucením jako bílí trpaslíci.

  Do stavu bílého trpaslíka se jednoho velice vzdáleného dne, přibližně asi za pět miliard let, dostane rovněž naše Slunce, jež nejprve zvětší svoji velikost a stane se tak v první fázi svého zániku červeným (nebo též rudým) obrem, který s největší pravděpodobností pohltí některé z vnitřních planet Sluneční soustavy – Merkur a Venuši téměř jistě a možná i Zemi. Později, postupem času z něj zbyde jen bílý trpaslík – neaktivní jádro hvězdy, horké, malé těleso obklopené planetární mlhovinou, která vznikla z odhozených vnějších vrstev červeného obra. Planetární mlhovina nemá s planetami nic společného, její pojmenování vzniklo na základě domnělé podobnosti se vzhledem obřích planet. Zbylé jádro, jež zůstane na místě původní hvězdy, je však poměrně těžké, s velice vysokou hustotou.

  Jaká je budoucnost našeho vesmíru? Tři nejpravděpodobnější známé scénáře

  Přestože je bílý trpaslík posledním, konečným stadiem vývoje hvězdy, nejedná se o stadium konstantní. Vědci na základě dat z kosmické družice podrobily analýze patnáct tisíc bílých trpaslíků, kteří se nacházejí přibližně do vzdálenosti tři sta světelných let od naší Sluneční soustavy. Výsledkem výzkumu je zjištění, že jádra všech sledovaných bílých trpaslíků postupem času krystalizují. Z původně velice žhavého materiálu v jádru hvězdy se tak stává pevná hmota. Krystalizují všichni sledovaní bílí trpaslíci, avšak ti nejhmotnější procházejí procesem krystalizace dříve.

  Navštívila nás v době neandrtálců. Dvojhvězda, která byla objevena teprve nedávno

  Bílý trpaslík dosahuje teploty až několika desítek tisíc stupňů Celsia a v průběhu času postupně chladne. Teplo, jež se uvolňuje během několika miliard let trvajícího procesu krystalizace, zpomaluje ochlazování hvězdy. Následkem toho přestávají bílí trpaslíci „slábnout“ a vypadají asi o dvě miliardy let mladší, než ve skutečnosti jsou.

  FOTO: Stáří hvězd

  Stáří hvězd - HvězdokupaStáří hvězd - VenušeStáří hvězd - Bílý trpaslík IIStáří hvězd - MerkurStáří hvězd - Merkur I
  Další fotky
  Stáří hvězd - Bílý trpaslíkStáří hvězd - Hvězda

  Astronomové tyto výsledky kosmického výzkumu využívají pro určování přibližného stáří útvarů, v nichž se nacházejí právě bílí trpaslíci. Jedná se například o hvězdokupy. Při průzkumu stáří vesmírných útvarů je potřeba toto „krystalické mládnutí“ bílých trpaslíků mít neustále na zřeteli, jinak by tyto odhady pak mohly být vlivem opomenuté krystalizace méně přesné.  Nepřehlédněte