Za smrt prvňáka dostal řidič autobusu ze Slaného dvouletou podmínku

15.10.2021
Redakce

Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný trest pro řidiče autobusu, který loni v létě srazil a usmrtil prvňáka ve Slaném. Žalobkyně muži navrhla dvouletý trest s podmínkou na 40 měsíců, peněžitý trest a zákaz činnosti. Autobus loni v červnu na slánském autobusovém nádraží narazil do zastávky, u níž stáli lidé. Obhájce trvá na zproštění obžaloby a na tom, že plynový pedál autobusu se mohl zaseknout kvůli technické závadě. Dítě po nehodě zemřelo na místě, další tři lidé včetně bratra zemřelého utrpěli zranění.

Soud po dnešních závěrečných řečech jednání odročil na 26. října, kdy by měl padnout rozsudek.

Podle obhájce nemohlo při tragédii hrát roli to, že řidič měl na nohou pantofle.

Tragická nehoda nastala při náhlém zrychlení autobusu. Technickou i elektrotechnickou závadu vyvrátili podle obžaloby znalci. Ti posuzovali, zda mohl havárii způsobit například zaseknutý plynový pedál. Jeden ze znalců dnes u soudu řekl, že tato varianta byla vyloučena zkoumáním. „Dle našeho názoru výsledky dokazování jednoznačně směřují k vině obžalovaného a dle našeho názoru příčinou dopravní nehody bylo selhání na straně obžalovaného,“ uvedla Loudová.

Obhájce poukázal na možnost, že případné zaseknutí pedálu nemusí být při zkouškách možné opakovat. Pozastavil se nad tím, že znalec pedál nezajistil, ale do autobusu byl namontován nový.

Soud dnes přednesl posudek, podle kterého nebyl řidič pod vlivem alkoholu, drog ani jiných látek. Podle posudku zaměstnavatele má nekonfliktní povahu a je spolehlivý. Rodině školáka napsal omluvný dopis, v něm uvedl, že jediný, kdo selhal, byl on sám. Nabídl také odškodnění nad rámec pojistky. Dnes vypověděl, že jakmile zaznamenal, že autobus zrychluje, domníval se, že se zasekl plyn, a snažil se situaci vyřešit prošlápnutím pedálu. „Pak jsem viděl lidi před sebou a strhl jsem to,“ dodal řidič. Chtěl se vyhnout dalším lidem, kteří stáli poblíž.

Po nehodě záchranáři ošetřili dva zraněné na místě, jednoho dospělého převezli do slánské nemocnice.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte