Začala stávka jihokorejské továrny Nexen Tire

31.1.2023
Simona Knotková

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku zahájili v úterý ráno neomezenou stávku. Cílem stávky je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Stávka podle odborářů zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky a způsobí denně firmě ztrátu 15 milionů korun. Ve firmě pracuje 1100 lidí. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich.

Od rána do továrny přicházeli zaměstnanci, někteří na dotaz novinářů potvrdili, že se stávkou souhlasí. Někteří novinářům řekli, že v úterý nemají směnu, chtějí však stávku podpořit svou přítomností. Zhruba v 8:15 vyšla z továrny skupina pracovníků v reflexních vestách, měli řehtačky a píšťalky. Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo na dotaz novinářů uvedl, že každý den stávky, bude pro firmu znamenat ztrátu zhruba 15 milionů korun.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte