Zájem lidí o muzeum v Jílovém u Prahy roste. Pomohly nové akce

17.8.2022
Jan Štoll

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy letos navštívilo více dětí, přišly na vzdělávací programy. Muzeu se povedl i letní festival Jurkovič Open Air.

Od začátku roku navštívilo muzeum asi 1200 žáků. Do toho ale nejsou započítány běžné návštěvy škol a rodin s dětmi. „Letos pozorujeme enormní nárůst zájmu, asi tak o 200 procent, školních skupin a příměstských táborů o vzdělávací programy v muzeu,“ uvedla Dana Chmelíková z muzea. „Pro srovnání – loňský rok jsme hodnotili co do zájmu o vzdělávací programy škol jako nejúspěšnější a počet žáků nepřesáhl za celý rok 900,“ dodala Chmelíková.

V červenci byl tahákem hlavně festival Jurkovič Open Air v parku a areálu muzea. Připomněl bluesmana a výrobce kytar Petera Jurkoviče. Celkem na festival dorazilo 1600 lidí. Na nádvoří muzea bylo rekordních 600 posluchačů, víc už se jich tam podle Chmelíkové nevešlo.

V srpnu muzeum chystá divadelní představení a koncerty, na nichž očekává také stovky návštěvníků. Například 18. srpna se na nádvoří uskuteční koncert zpěváka Karla Kahovce, který vystoupí mimořádně s Viktorem Sodomou.

Jílovské muzeum vzniklo díky sběratelské vášni Leopolda Čiháka (1832 až 1915), který sbíral vše, o čem byl přesvědčen, že má vypovídající hodnotu. Profesí obchodník sbírku daroval městu, které v roce 1891 otevřelo muzeum. Nyní je tato instituce příspěvkovou organizací Středočeského kraje.

Sto/ČTKNepřehlédněte