Základní škola ve Štěrboholech bude mít 114 míst pro nové školáky

25.8.2018
Jan Štoll

Navyšování kapacit infrastruktury, a tedy i míst v základních školách si vyžaduje rostoucí počet obyvatel metropole a jejích přilehlých částí. Počet obyvatel městské části stoupl z původních 750 na současných 2250, navýšil se tak i počet dětí, které do základní školy chodí. „Zastupitelstvo proto rozhodlo o přestavbě a rozšíření ZŠ a MŠ Štěrboholy, uvedl starosta Štěrbohol František Ševít.

Nejprve radnice postavila pro 100 dětí mateřskou školu v parku Hrušov, což umožnilo využití původní budovy pouze pro základní školu. „Nárůst dětí byl stále vyšší a již třetí rok otevíráme v ročníku dvě třídy,“ dodal Ševít.

Projekt připravuje městská část od roku 2006. Původní záměr byl, aby se škola rozšířila o druhý stupeň. Rozpočet se pohyboval kolem 180 milionů korun, radnice ale na projekt nesehnala peníze. Nechala proto projekt přepracovat a škola zůstane pouze pro první stupeň. ¨

Pokud by se škola stala devítiletou, nastal by navíc problém s pedagogy, protože na druhém stupni jsou už učitelé specializovaní na konkrétní předměty. „Při současném tragickém nedostatku pedagogů by bylo velmi obtížné při počátečním malém počtu tříd (první rok jedna šestá třída, druhý rok jedna šestá třída a jedna sedmá třída atd.) zajistit dostatečné úvazky učitelů,“ dodal Ševít. Magistrát hlavního města na školu přispěl 50 miliony korun.

Rozšíření kapacity škol připravují i jiné městské části. Například v Základní škole Tupolevova v Letňanech má přístavba za 98 milionů korun nabídnout místa dalším 270 žákům. V Čakovicích připravují přístavbu ZŠ Dr. Edvarda Beneše za 108 milionů korun, díky které se kapacita zvýší o 210 míst. Na konci ledna otevřeli pět nových tříd v Základní škole v Jakutské ulici ve Vršovicích, čímž se navýšila kapacita školy o 90 míst. Za rekonstrukci, díky které je nově ve škole výtah, Praha 10 zaplatila 21 milionů korun.

Společenské hry prohlubují rodinné vztahy a rozvíjejí osobnost dítěteNepřehlédněte