Zbytky mýdel nevyhazujte. Dají se ještě zužitkovat

22.6.2020
Jiřina Pouzarová

Ze zbytků starých mýdel si můžete opět vyrobit tekuté mýdlo. Sesbírejte všechny zbytky starých mýdel a ty vložte do nádoby, do níž jste přidali trochu tělového mléka na ruce. Nádobu umístěte do vodní lázně, kterou budete postupně zahřívat.

Mléko se začne postupně tavit. Během tohoto procesu směsí občas zamíchejte (můžete použít vařečku na praní) a čekejte, až se všechny kousky roztaví. Potom důkladně promíchejte, aby se všecky zbytky důkladně rozpustily a aby se vše také propojilo s tekutým mlékem. Poté odstavte z tepla, přidejte pár kapek esenciálního oleje a v nádobě nechte postupně vychladnout na pokojovou teplotu. Když jí dosáhnete, můžete tekuté mýdlo přelít do dávkovače a je ihned připraveno k použití.

Jedlá soda je pokladem v kuchyni. Podívejte se, co umí

Zbytky jádrového mýdla s jelenem se výborně hodí na výrobu domácího gelu na praní. Potřebujete k tomu 4 – 5 zbytků jádrových mýdel s jelenem, 300 g práškové sody na praní, 15 kapek esenciálního oleje a 10 litrů vařící vody

Mýdlo nastrouhejte a rozmíchejte v menším množství vody. Pro rozpuštění přidejte sodu a opět míchejte, dokud se soda nerozpustí. Poté postupně přilévejte vařící vodu. Po zchladnutí přidejte pár kapek esenciálního oleje. Než gel úplně vychladne, přelijte ho do nádoby, v níž ho budete skladovat.

Sedmikráska nosí štěstí a je malý zázrak i v kuchyni

Staré mýdlo můžete zužitkovat i tehdy, pokud nechcete složitě vyrábět nové.

Můžete jím například uvolnit zaseklý zip. Jednoduše přejeďte mýdlem po zoubcích zipu. Mýdlo svou lubrikační schopností zip uklidní a je po problému.

Pokud vaše zásuvky u prádelníku jdou otevřít jen ztuha a skřípou, může pomoci opět zbytek mýdla. Namažte mýdlem spodní část zásuvek a lišty, ve kterých se zásuvky pohybují. Uvidíte, že půjdou otevřít snadno.

FOTO: Mýdla

Mýdla - mydloMýdla - mydloMýdla - mydloMýdla - mydloMýdla - mydlo rucnik koupelna
Další fotky
Mýdla - mydlo

Tenký plátek mýdla snadno nahradí krejčovskou křídu. Na látce si jím vyznačte vše potřebné a po vyprání jednoduše zmizí.

Pokud je váš manžel či partner kutil, věnujte mu zbytek mýdla do dílny. Skvěle se hodí na namazání listů pil či vrutů. Lehké namazání mýdlem též umožní kovu lépe proniknout do dřeva.Nepřehlédněte