• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • ZDRAVÍ V KAPSE: Blahobytem k nemoci. Poradna doktorky Skulínkové

  23.11.2022
  Kristina Skulínková

  Smrticí epidemie! Covid? Kdepak – obezita! To nejsou jen nějaké senzacechtivé titulky, ale samotná WHO – Světová zdravotnická organizace – prohlásila obezitu za globální epidemii, která představuje jeden z nejzávažnějších zdravotních problémů současnosti.

  Obezita je určována podle indexu BMI, což je podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech. Pokud je BMI vyšší než 25, znamená nadváhu, pokud je vyšší než 30, mluvíme o obezitě.

  Obezita zdaleka není jen kosmetickým problémem. Naopak – velmi významně ovlivňuje celý organismus a jeho biochemické pochody. Především centrální obezita typu „jablko“ je velmi riziková a hraje důležitou roli ve vzniku metabolických a kardiovaskulárních chorob. Asi nás tedy nepřekvapí, že obezita zvyšuje riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo chorob cév a srdce.

  Máme to v rodině?

  Faktem je, že čistě genetických důvodů, proč jsme tlustí, bychom našli minimum. Nemůžeme tedy naši obezitu svést na to, že „u nás v rodině jsou takoví všichni“. To, že je tučná celá rodina, ve valné většině případů souvisí s tím, že se celá rodina stejně špatně stravuje.

  Co se v dětství naučíme, to opakujeme v dospělosti – stravovací návyky nevyjímaje. Samozřejmě určitá tělesná konstituce se dědí, to můžeme vidět i u malých dětí s normální váhou. Sklony k nadváze zdědit můžete, ale obezitu jako takovou si vypěstujete sami. Jak zhubnout? Hlavně vůbec neztloustnout! Tolik stránek bylo popsáno, tolik materiálů bylo vydáno… a přesto zůstává faktem, že naše populace je čím dál obéznější.

  Byla bych pro to, aby se již na základní škole vyučovaly základy zdravovědy. Protože tam musíme začít! U těch, kteří jsou zdraví a mohou si zdraví udržet. Je to snažší než hasit zdravotní požáry u těch, co už jsou prolezlí chorobami způsobenými špatným životním stylem. Takže ukázat dětem, jak dobře jíst a pít, jak se hýbat a jak být v pohodě je ta nejlepší investice, která by se nám bezesporu vrátila.

  Podrobná doporučení, jak snížit váhu, se nám sem nevejdou, ale alespoň stručně – dvě hlavní oblasti jsou strava a pohyb. Jezte pravidelně, menší porce. Není pravda, že bychom museli jíst pětkrát za den. Jezme, když máme hlad – to může být klidně i jen dvakrát či třikrát denně. Nemlsejte mezi jídly. Nejezte před spaním – optimálně aspoň tři hodiny, ale klidně i víc. Vyhoďte ze stravy to, co je naprosto zbytečné – třeba slazené nápoje! To je mor, který se v našich životech usídluje právě už v dětství, tak ho pojďme odstranit. Také co nejvíc omezte alkohol – je velmi energeticky bohatý.

  Do cviček!

  Kdo má kila navíc, musí se pravidelně hýbat. Je potřeba nastartovat metabolismus a rozjet příznivé biochemické procesy v organismu – to pohyb dokáže. Každý krok se počítá. Pohyb si plánujte – jinak se nikdy nestane. Vyberte si něco, co vás baví, abyste u toho vydrželi. Ideálně každý den, ale alespoň několikrát týdně. Pohyb by měl být dostatečně intenzivní – takže se musíte zadýchat a zapotit.

  Když to nejde

  Pokud se vážně snažíte zhubnout, ale nejde to a nevíte kudy kam, poraďte se se svým lékařem. Existují i podpůrné léky, které s léčbou obezity pomáhají, a v nejtěžších případech i chirurgické výkony. Pro začátek ale většinou stačí s odborníkem podrobně probrat svůj jídelníček a pohybové (ne) zvyklosti.  Nepřehlédněte