ZDRAVÍ V KAPSE: Koktejl v hlavě. Poradna doktorky Skulínkové

21.5.2022
Kristína Skulínková

Naše tělo je nesmírně složitý stroj a tomuto stroji vévodí jako ústřední počítač mozek. Asi už jste slyšeli o takzvaných neurotransmiterech – látkách, které jsou nositeli určitého druhu informace, prožitku, pocitu.

Díky těmto látkám spolu komunikují naše nervové buňky. A těmito látkami se to v naší hlavě přímo hemží. Někdy nám jejich hemžení ale způsobuje nepříjemnosti – jsme unavení, nevýkonní, mrzutí… Dobrá zpráva je, že nejsme jen zajatci nelítostných chemikálií, a naše prožitky můžeme změnit!

Nakopnutí

Když se cítíme naprosto nevýkonní a unavení, je načase trochu rozmíchat koktejl akčnějších neurotransmiterů. Pokud ovšem naše únava nejde na vrub tomu, že jsme se prostě nevyspali. To je potom samozřejmě nejpřirozenější dopřát si dostatek spánku. Jestli ale zrovna teď spát nemůžeme a nějakou aktivitu v sobě vykřesat musíme, zvyšme si hladinu adrenalinu – můžeme si zatančit, zaskákat, zazpívat, pustit si nahlas hudbu. A taky si přidat víc noradrenalinu – krom již zmíněného tance nám v tom pomůže i silné světlo a smích.

 

Zdraví v kapse: Déčko. Poradna doktorky Skulínkové

Klídek

Cítíte se rozrušení, vnitřně napjatí, schází vám klid? Pak si vyrobte více uklidňujícího serotoninu – toho dosáhnete relaxací, poslechem pomalé tiché hudby, pobytem v přírodě a na sluníčku, soustředěným dýcháním. Málo serotoninu mají lidé s depresí – proto na zvýšení jeho hladiny cílí mnohá antidepresiva. Dalším hráčem na poli klidu je melatonin – jeho tlumivý účinek umožňuje pobyt ve tmě nebo přítmí a klidné lelkování. Obzvlášť v noci pozor na rozsvěcení při cestách na toaletu – jasné světlo vám může vypnout produkci melatoninu na několik hodin, a vy tak můžete obtížně znovu usínat!

Koncentrace

Chcete se lépe soustředit, ale mysl vám létá po všech čertech? Udržujte si vyšší hladinku acetylcholinu – ten má na svědomí zlepšení myšlení a pozornosti. Jeho produkci zvyšuje studium, luštění, řešení hlavolamů, a jakákoliv změna rutiny – co takhle si vyčistit zuby druhou rukou než obvykle? Dopamin nám také pomáhá s myšlením a i s dobrou náladou. Můžeme si ho zvednout tancem, vizualizací, silnými pozitivními emocemi. Prostě pojďme do hloubky, trénujme svůj mozek a používejme své emoce!

Kreativita

Jestli chceme rozproudit tvořivost a představivost, získat nový nápad pro náš projekt, vrhněme se do nějaké umělecké aktivity, kterou obvykle neprovozujeme – zahrajme si na hudební nástroj, zatančeme si, nechme volně proudit myšlenky i pocity.

 

ZDRAVÍ V KAPSE: Kytkožrouti. Poradna doktorky Skulínkové

 

Úleva od bolesti

Od bolesti nám uleví endorfiny – dopřejme si sport, hudbu, tanec, slunce… A v mozku jsou další nepříliš probádané látky přinášející úlevu od bolesti, které si vyplavíme v sauně, při relaxaci, cvičení jógy, příjemných představách a během meditace.

Láska

Každá čarodějka by do nápoje lásky jistě nezapomněla přimíchat serotonin a oxytocin. O serotoninu jsme již mluvili, no a oxytocin si uvaříme díky tělesnému kontaktu, mazlení, hlazení zvířátka, masáži, vzájemnému úsměvu. Tento koktejl nám dá pocit lásky, soucitu, pocit navázání hlubokého vztahu.

Přeji vám stálé zdraví!

P. S.: Pokud by vás zajímaly další jednoduché a praktické tipy pro zdraví a pohodu, navštivte Facebook nebo Instagram Zdraví v kapse.

 

ZDRAVÍ V KAPSE: Kytkožrouti. Poradna doktorky Skulínkové


Témata:

Nepřehlédněte