Zelené povede v Brně do voleb starostka Nového Lískovce Drápalová

19.2.2022
Jan Štoll

Stranu zelených povede v podzimních obecních volbách Jana Drápalová, která je dlouhodobou starostkou Nového Lískovce. V tiskové zprávě to dnes uvedla jihomoravská tajemnice strany Lenka Zemanová. Nyní Zelení v zastupitelstvu chybí. Druhé místo obsadí religionista a vysokoškolský učitel Matouš Vencálek, třetí bývalá místostarostka Brna-středu Jasna Flamiková a čtvrté informatik Štěpán Balážik. Další místa Zelení teprve obsadí. Kromě kandidátky a volebního programu vedou podle Drápalové jednání o případné volební spolupráci s dalšími podobně orientovanými subjekty.

V čele Nového Lískovce stojí Drápalová 20 let. Podle ní se Brno v posledních letech příliš zaměřuje na megalomanské projekty a potom nezbývají peníze na důležité akce pro obyvatele, jako je například dostupné bydlení. „Je nezbytné investovat do bydlení, dostatku míst v mateřských i základních školách, adaptačních a energeticky úsporných opatření, moderní MHD, dostupných sociálních služeb či dopravní infrastruktury, která bude poskytovat bezpečí a komfort všem jejím účastníkům,“ shrnula priority Zelených Drápalová. Dodala, že strana chce, aby se Brno rozvíjelo jako moderní město západního střihu, pro které je kvalita života obyvatel skutečnou prioritou.

Vzdělávání se bude věnovat dvojka kandidátky Matouš Vencálek. Zaměřit se chce především na nedostatek míst v mateřských školách. „V tomto školním roce se každé třetí dítě v Brně do školky nedostalo. Kromě toho se musíme zaměřit také na psychické problémy u dětí nebo prohlubující se sociální nerovnosti,“ řekl Vencálek.

Třetí místo na kandidátské listině patří bývalé místostarostce Brna-střed Jasně Flamikové, která se soustředí především na dopravu a životní prostředí. Štěpán Balážik, který bude na kandidátce čtvrtý, se zaměřuje na sociální oblast. Podle Drápalové Zelení vedou jednání o případné spolupráci s dalšími subjekty. „Nechceme opakovat chyby z minulosti a dopustit roztříštění části politického spektra,“ poukázala Drápalová na to, že v minulých volbách se do zastupitelstva nedostali kromě Zelených ani zástupci Žít Brno nebo TOP 09. Všechny tři strany přitom předtím byly v koalici.

Své lídry zvolily už i další politické strany. Za hnutí ANO bude jedničkou v podzimních komunálních volbách místostarosta městské části Řečkovice a Mokrá Hora René Černý. U Pirátů je lídrem kandidátky místopředseda Komise dopravní Rady města Brna Marek Lahoda. ODS plánuje jít do voleb společně s TOP 09 a zájem být jedničkou už projevila současná primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Další společnou kandidátku by měla mít KDU-ČSL se STAN. Lídrem by měl být náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Za Brno Plus bude lídrem Robert Kotzian.

Sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte