Zfalšované dětství. Téměř zapomenutý Malý Bobeš alias J. V. Pleva

Tento titul dnešním dětem asi už nic neříká. Děj knihy se odehrává ve fiktivních Radobylicích, ve skutečnosti Radňovicích na Žďársku, v době před 1. světovou válkou, kdy tam autor, Josef Věromír Pleva, jako malý chlapec nějakou dobu bydlel. V rodině se mu tehdy říkalo Bobeš.

Budoucí spisovatel se narodil 12. srpna 1899 v Moravské Svratce jako nejstarší z celkem osmi dětí. Otec pracoval na stavbě železnice ze Žďáru do Havlíčkova Brodu a později dostal místo tzv. vechtra, který měl za úkol pravidelně kontrolovat pěšími pochůzkami trať. Rodina bydlela v železničním (služebním) strážním domku, kterému se v železničářském slangu říkalo vechtrovna.

Do učení nastoupil Josef ve Svratce, a to ke knihaři a v roce 1915 se stal tovaryšem. Během války práci v oboru však nenašel a střídal různá zaměstnání. V roce 1917 byl odveden do armády a poslán na italskou frontu. Později dezertoval, byl však chycen a po odpykání trestu ve vězení opět vrácen na frontu.

Věda a pohádky. Není to vlastně protimluv? Inspirovala Alenka v krajině za zrcadlem Alberta Einsteina?

Po první světové válce pracoval jako knihař v Novém Městě na Moravě, ale měl jiný cíl, který se mu splnil. Vystudoval učitelský ústav v Čáslavi, na který byl potom po složení zkoušek sám přijat jako učitel. Ke svému původnímu jménu si přidal ještě jedno, „Věromír“ (věrný míru), čímž deklaroval najevo svůj odpor k válce. Jako mladého učitele jej čekalo časté střídání míst na malých školách v jednom z nejchudších krajů Čech, na Vysočině. Poznal tak důkladně těžký život venkovského lidu.

Je pochopitelné, že chtěl jeho úděl zlepšit a cestu k tomu viděl v levicových idejích. Proto se také stal v roce 1927 členem Komunistické strany Československa. Časem se však musel kvůli těžké vadě sluchu vzdát vytouženého učitelství. Před druhou světovou válkou i po ní pracoval v brněnském rozhlase, v Syndikátu spisovatelů a ve Filmové radě, později pak v Českém literárním fondu a Kruhu přátel dětské knihy. V 50. letech se přimlouval za nespravedlivě odsouzené katolické spisovatele.

Božena Němcová by filmu přála. Poskytla náměty na téměř stovku snímků

Jako autor napsal kromě Malého Bobše ještě devět dnes už zapomenutých prozaických děl (např. Náruč maminčina, Hoši s dynamitem), jako jeho poslední dílo mu v roce 1970 vyšla vzpomínková kniha Dávno tomu. Do předlistopadové školní četby se dostalo pro děti určené a dodnes populární převyprávění románu D. Defoea Robinson Crusoe.

Smutné je, že Pleva svou v podstatě autobiografickou knihu „Malý Bobeš“ několikrát přepracoval, aby vyhovovala i poválečným socialistickým ideálům. Těžko říct, zda z vlastní vůle nebo na něčí popud. Asi nejupřímnější v ní zůstávají pasáže věnované jeho vlídné a laskavé mamince. V roce 1961 se Malý Bobeš dočkal i stejnojmenného filmového zpracování, v němž Bobšovy rodiče ztvárnili Dana Medřická a Radovan Lukavský. V roce 1962 pak na film navázalo jeho pokračování Malý Bobeš ve městě.

První z obětí heydrichiády. Tragický osud spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury

Socialistický režim si J. V. Plevy považoval a za jeho literární práci ho v duchu socialistického realismu odměnil několika vyznamenáními a tituly – zasloužilý umělec (1959), Řád práce (1969) a Řád Vítězného února (1984). J. V. Pleva zemřel 7. září 1985 ve věku 86 let a po roce 1989 jako komunistický spisovatel samozřejmě „upadl v nemilost“, dokonce takovou, že jej např. Školní slovník českých spisovatelů (2004) a Příruční slovník české literatury (2005) jako spisovatele již neuvádějí. Na spravedlivé a objektivní hodnocení tedy čeká nejen on, ale i jeho Malý Bobeš.

FOTO: J. V. Pleva

J. V. Pleva - PlevaJ. V. Pleva - Pleva Malý Bobeš literatura dětská  Josef_Věromír_Pleva_(1899-1985)J. V. Pleva - PlevaJ. V. Pleva - hračky, medvěd, plyš
Včera, 15:40
Náborový pesimismus firem se obrací k lepšímu, do konce roku firmy nepředpokládají velké otřesy. Vyplývá...
Včera, 13:40
Zámek Nelahozeves nalezneme na levém břehu Vltavy, necelé tři kilometry severně od Kralup nad Vltavou....
Včera, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
meditace
Včera, 11:40
Mnoho lidí ve svém životě přijde do bodu, kdy začnou přemýšlet nad velkou změnou, nad...
Včera, 10:20
Víno s bylinkami se pro utužení kondice používalo již ve starověku. Víte, že vinná réva...
Včera, 08:59
S odchodem režiséra Jiřího Menzla, nejmladšího z představitelů takzvané nové filmové vlny 60. let, se...
Včera, 08:40
Komerční článek
Mnohé obce a města nyní řeší, které projekty elektronizace mají pro jejich organizaci smysl, a...
Včera, 08:11
V českých mediálních luzích a hájích pravděpodobně jen těžko najdeme někoho podobného, kdo by byl...
17.9.2020
Náhrobek, popsaný hebrejskými písmeny a pokrytý kamínky, je velmi zvláštní a velmi často navštěvované místo....
17.9.2020
Důležité je zde všechno. Autentický hlas, zpěv, pohyby, mimika, gesta, hudební nástroje. Ale ze všeho...
17.9.2020
Téměř osmdesátky se dnes dožívá legendární horolezec Reinhold Messner a to, co zažil, by vydalo...
Reklama