mapa regionů
zavřít mapu

Utlumené náborové aktivity. To je vzkaz zaměstnavatelů v České republice pro první čtvrtletí roku 2021, jen 8 % z nich očekává nárůst počtu pracovních sil, 9 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a celých 77 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Vyplývá to z pravidelného čtvrtletního průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“.
„Na trhu práce probíhá několik protichůdných tendencí. Vidíme masivní odchody lidí z gastronomie, úplně zamrzlý trh práce ve výrobě, nábory v e-commerce a logistice, nedostatek lidí s technickým profilem a velmi omezenou schopnost trhu přesouvat velké počty lidí do jiných sektorů,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.
Nárůst počtu pracovních sil předpovídají nejsilněji zaměstnavatelé v odvětví ostatních služeb (státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura, doprava, skladování a komunikace), dále zpracovatelský průmysl, stavebnictví a finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům. Pesimistický výhled hlásí naopak ubytování a stravování. Částečný pesimismus hlásí ostatní výroba (výroba a rozvod elektrického plynu a vody, zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, těžba nerostných surovin) a velkoobchod a maloobchod.
„Největší propouštění přišlo v gastronomii, hotelnictví a cestovním ruchu, kde podle našeho aktuálního průzkumu bude nadále 28 % firem propouštět. Lidé uvolnění v této oblasti hledají práci nejčastěji ve službách, logistice a administrativě. Masivně reagují na pozice recepčních, administrativní podpory, obchodní pozice nebo na práci v zákaznickém servisu. Vedle toho mnoho výrobních firem potřebuje nové zaměstnance, ale počet uchazečů jim oproti době před pandemií ještě poklesl. Vládní program Antivirus sice zabránil propouštění, ale také zastavil přirozenou fluktuaci zaměstnanců, kteří nechtějí jít v této době do nejistoty,“ uvedla Rezlerová.
Co se týče regionů, zaměstnavatelé v Čechách očekávají v příštím čtvrtletí příznivé náborové aktivity, zaměstnavatelé v Praze utlumený trh práce a zaměstnavatelé na Moravě oslabení náborových aktivit. Čistý index trhu práce pro celou Českou republiku pro první čtvrtletí 2021 vykazuje hodnotu -1 %, po sezónním očištění + 1 %. V rámci průzkumu bylo osloveno 509 zaměstnavatelů v Česku.
Průzkum ManpowerGroup Total Workforce Index™ porovnal trhy práce v 76 zemích světa podle 200 parametrů. Česká republika se umístila na 29. místě ze 76. „Česká republika je poměrně malým trhem s velmi nízkou nezaměstnaností, což znamená, že náklady na obsazení velkého množství otevřených pozic je poměrně náročné a nákladné,“ uvedla Rezlerová.
„Měli bychom se ale zlepšit ve znalosti jazyků. Anglicky se u nás v práci domluví 27 % zaměstnanců. Ve srovnání s 90 % lidí v Holandsku, 73 % v Rakousku nebo 56 % v Německu. Je to obrovský hendikep, protože současné době je angličtina požadována asi u 40 % pozic, které jsou nyní inzerovány na českých pracovních portálech,“ podotkla. Atraktivita českého trhu práce podle ní spočívá především v kombinaci relativně nízkých nákladů podnikání a vysoké kvalifikační úrovně obyvatel. Dodala, že bychom ale mohli vytvořit lepší prostředí pro podnikání a tvorbu dobře placených míst.