Zima a počátek jara 2021 ve znamení přesunů na pracovním trhu. Která odvětví táhnou?

Utlumené náborové aktivity. To je vzkaz zaměstnavatelů v České republice pro první čtvrtletí roku 2021, jen 8 % z nich očekává nárůst počtu pracovních sil, 9 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a celých 77 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Vyplývá to z pravidelného čtvrtletního průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“.

„Na trhu práce probíhá několik protichůdných tendencí. Vidíme masivní odchody lidí z gastronomie, úplně zamrzlý trh práce ve výrobě, nábory v e-commerce a logistice, nedostatek lidí s technickým profilem a velmi omezenou schopnost trhu přesouvat velké počty lidí do jiných sektorů,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Nárůst počtu pracovních sil předpovídají nejsilněji zaměstnavatelé v odvětví ostatních služeb (státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura, doprava, skladování a komunikace), dále zpracovatelský průmysl, stavebnictví a finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům. Pesimistický výhled hlásí naopak ubytování a stravování. Částečný pesimismus hlásí ostatní výroba (výroba a rozvod elektrického plynu a vody, zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, těžba nerostných surovin) a velkoobchod a maloobchod.

Z gastronomie do služeb, logistiky a administrativy

„Největší propouštění přišlo v gastronomii, hotelnictví a cestovním ruchu, kde podle našeho aktuálního průzkumu bude nadále 28 % firem propouštět. Lidé uvolnění v této oblasti hledají práci nejčastěji ve službách, logistice a administrativě. Masivně reagují na pozice recepčních, administrativní podpory, obchodní pozice nebo na práci v zákaznickém servisu. Vedle toho mnoho výrobních firem potřebuje nové zaměstnance, ale počet uchazečů jim oproti době před pandemií ještě poklesl. Vládní program Antivirus sice zabránil propouštění, ale také zastavil přirozenou fluktuaci zaměstnanců, kteří nechtějí jít v této době do nejistoty,“ uvedla Rezlerová.

Personální společnosti přináší příklady dobré praxe, jak v době pandemie bezpečně do práce

Co se týče regionů, zaměstnavatelé v Čechách očekávají v příštím čtvrtletí příznivé náborové aktivity, zaměstnavatelé v Praze utlumený trh práce a zaměstnavatelé na Moravě oslabení náborových aktivit. Čistý index trhu práce pro celou Českou republiku pro první čtvrtletí 2021 vykazuje hodnotu -1 %, po sezónním očištění + 1 %. V rámci průzkumu bylo osloveno 509 zaměstnavatelů v Česku.

Malý trh s nízkou nezaměstnaností

Průzkum ManpowerGroup Total Workforce Index™ porovnal trhy práce v 76 zemích světa podle 200 parametrů. Česká republika se umístila na 29. místě ze 76. „Česká republika je poměrně malým trhem s velmi nízkou nezaměstnaností, což znamená, že náklady na obsazení velkého množství otevřených pozic je poměrně náročné a nákladné,“ uvedla Rezlerová.

„Měli bychom se ale zlepšit ve znalosti jazyků. Anglicky se u nás v práci domluví 27 % zaměstnanců. Ve srovnání s 90 % lidí v Holandsku, 73 % v Rakousku nebo 56 % v Německu. Je to obrovský hendikep, protože současné době je angličtina požadována asi u 40 % pozic, které jsou nyní inzerovány na českých pracovních portálech,“ podotkla. Atraktivita českého trhu práce podle ní spočívá především v kombinaci relativně nízkých nákladů podnikání a vysoké kvalifikační úrovně obyvatel. Dodala, že bychom ale mohli vytvořit lepší prostředí pro podnikání a tvorbu dobře placených míst.

Dnes, 10:23
Na 78 procent Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli utrácet jen peníze, které...
Dnes, 09:44
Víc Čechů pije během pandemie pravidelně nadměrné dávky alkoholu, uvádí studie týmu Petra Winklera z...
Dnes, 09:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:30
České Budějovice poskytnou letos turistům, kteří se ve městě či okolí ubytují, slevu 30 procent,...
Dnes, 05:23
Úhrady moderních léků se možná změní. Upraví se také například dohodovací řízení nebo práce revizních...
Dnes, 05:15
S myšlenkou dát svému národu levný lidový vůz dostupný každému přišel ve třicátých letech minulého...
Dnes, 05:00
Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se...
Včera, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Včera, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Včera, 16:12
Spotřebitelé by se měli dočkat lepší ochrany na trhu s energiemi. Přinést ji má vládní...
Včera, 15:57
Kvůli státní podpoře existuje na trhu řada firem, které by za normální situace na trhu...
Reklama