Zimní čas u ministrů vítězí. Babišovi se na něm líbí, že by děti chodily dřív spát. Jakou změnu byste podpořili vy?

1.11.2018
Marcel Mihalik

I sám premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zavedení zimního času, pokud by mělo být ukončeno jeho střídání. „Je to z různých praktických i zdravotních důvodů,“ uvedl. A za příklad zvolil děti, kterým se podle něj nechce chodit v létě spát, když je ještě po deváté večer světlo. Podobný názor má většina členů kabinetu. Středoevropský zimní čas považuje za logickou volbu i ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Pro letní čas se vyslovila pouze šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO). Nešlo ale o závazné hlasování, pouze o mapování názorů.

Praha zažila největší vojenskou přehlídku v porevolučních dějinách

Z obdobného mapování názorů mezi ministry států EU podle Ťoka vyplynulo, že většina států změnu chce. U střídání by rády zůstaly pouze Portugalsko, Řecko a Velká Británie. Například Němci preferují letní čas. „(Britové) poukazovali na svoji zkušenost, protože oni někdy v 70. letech po tlaku veřejnosti zrušili překotně střídání času. Po půl roce se ke střídání vrátili, protože zjistili, že to přinášelo víc problémů než řešení,“ dodal Ťok.

 

Který čas byste vybrali?

Zimní čas
55%
Letní čas
45%

 

Zimní čas doporučují ze zdravotních důvodů též vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem. Ve své tiskové zprávě to uvedl Fyziologický ústav Akademie věd ČR (AV ČR). Zimní čas podle výzkumů zlepšuje kvalitu spánku, je zdravější pro lidské srdce a má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost, píše se ve zprávě. Prokázána je také jeho souvislost se snížením spotřeby alkoholu a tabáku i nižším výskytem nádorových onemocnění.

Život je nejlepší školou života. Nejdůvtipnější výroky českého génia Járy Cimrmana

Zastánci i odpůrci změny času mají podle Ťoka řadu analýz podporujících jejich názor. Další debatu vidí tak, že na národní úrovni bude určen prostor pro diskusi s občany a organizacemi, které se budou chtít k tématu vyjádřit. Následovat by měla koordinovaná jednání v EU. V případě, že se unijní země nedohodnou na jednom čase, je podle něj možné, že konečné slovo zůstane Evropské komisi.

 

Co je zimní čas:

  • K jeho střídání dochází 28. 10. 2018 a končí 31. 3. 2019.
  • Zimní čas je úprava měření času, při které se v zimních měsících roku používá čas posunutý zpět oproti běžnému pásmovému času. Zimní čas je tedy o 1 hodinu posunutý dozadu oproti letnímu času.
  • Kdo vstává pravidelně v 7 hodin ráno, po úpravě času na zimní, vstává sice stále v 7 hodin, ale pocitově vstává v 8 hodin. Zkrátka ráno je dřív světlo, zato večer se dřív stmívá.

 

Halloween v Česku. Nahradí oslavy smrti „po americku“ tradiční české Dušičky?

 

Taxi stanoviště Fair place nahradí dobíjecí stanice pro elektromobily

 

Zdeněk Hřib (Piráti)

Primátorem bude Hřib. Koalici utvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly

 

S koupí Jakešovy vily jsem se unáhlil, říká Petr Paukner

 

Bez dokladů, víza i povolení pobytu. Do Česka se dostane kdokoli a pohyb v něm není pod kontrolou

 

Taxi stanoviště Fair place nahradí dobíjecí stanice pro elektromobilyNepřehlédněte