• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zkostnatělí Francouzi u Dien Bien Phu ztratili 23 000 vojáků a celou Indočínu

  13.3.2019
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Nečekaně krvavá bitva u vietnamské vesnice Dien Bien Phu začala 13. března 1954 a skončila 7. května 1954, kdy byli Francouzi okolnostmi donuceni ke kapitulaci. Nepomohlo ani to, že čtvrtinu francouzských sil tvořili příslušníci elitní Cizinecké legie. Proč byli poraženi?

  Dien Bien Phu byla tehdy vesnice ležící poblíž Laosu, vzdálená od Hanoje asi 300 km. Blízko ní se rozkládala rozlehlá planina ohraničená ze stran vyvýšeninami, které Francouzi obsadili a vybudovali tam základny a opěrné body. Dali jim ženská jména pěkně podle abecedy – Anne-Marie, Beatrice, Claudie, Dominique, Eliane, Gabriele, Huguette a Isabelle. Zde mělo dojít k rozhodující bitvě mezi francouzskou koloniální armádou a Vietminhem, osvobozeneckým levicovým hnutím vedeným Ho Či Minem podporovaných Sovětským svazem a komunistickou Čínou.

  Američané mohli ve Vietnamu vyhrát. Před 51 lety začala ofenzíva Tết

  Celá akce začala tím, že 20. listopadu 1953 došlo k obsazení vesnice francouzskými parašutisty, kteří se již během výsadku dostali do kontaktu s Vietminhem. Protože tábor nemohl být zásobován po pozemních komunikacích, vznikl letecký zásobovací most z Hanoje. Vojáci dostali rozkaz vykopat si zákopy, ale protože věřili, že toto místo brzy opustí, mnoho práce si s nimi nedali.

  Francouzi se nepoučili z předcházejících bojů, anebo jim to koloniální hrdost nedovolila. Předpokládali pozemní útok Vietnamců a následný boj na rovině, ale Vietnamci místo toho obsadili kopce nad vesnicí a postupně si tam budovali dělostřelecké pozice. Nakonec měli nepřítele jako na dlani a mohli celou oblast přesně ostřelovat. Poslední den bitvy do boje nasadili nakonec i vícehlavňové raketomety „kaťuše“.

  Hrdí a pyšní Američané zažili jednu z největších svých porážek v Kaserínském průsmyku. Proč vyhrál Afrikakorps?

  Francouzi nedokázali jejich pozice přesně zjistit. V prosinci se sice vydávali vojáci cizinecké legie a výsadkáři na hlídky do okolních kopců, ale to už je Vietminh sledoval a od poloviny ledna je začal přepadat. Francouzi proto v bitvě samotné bojovali s nepřítelem, jehož rozložení sil neznali a nebyli je schopni zjistit. Nemohli tak proti němu nasadit účinnou vojenskou techniku – vlastní letectvo a dělostřelectvo.

  Operaci na vietnamské straně velel generál Giáp, kterému pomáhali sovětští a čínští poradci. Francouzští generálové měli na vzniklou situaci rozdílné názory. Generál Cogny chtěl, aby byl tábor evakuován, generál Navarre jako hlavní velitel rozhodl, že tábor však evakuován nebude. Věřil v sílu letectva, které už měsíc bombardovalo přísunové cesty Vietminhu. Tak začala katastrofa francouzských jednotek, jejichž situace byla už v předvečer bitvy nezáviděníhodná. Bombardovací eskadra již neměla plný stav letadel a její posílení vrchní velení v Paříži odmítlo.

  Kam zmizel ostrov na řece Ussuri? Prý se úplně vypařil!

  Odpoledne 13. března 1954 začala vietnamská dělostřelecká příprava trvající 12 hodin. Většina výsadkářů, kteří bránili základnu Beatrice, během ní padla a tamní prapor cizinecké legie utrpěl těžké ztráty. Kvůli špatnému počasí nemohla francouzská letadla bombardovat pozice Vietminhu. Vietnamci také umístili svá děla na vysunovací rampy, takže je Francouzi nemohli vypátrat, protože ihned po střelbě je Vietnamci zatáhli zpět do úkrytu. Ještě téhož dne přešla základna Beatrice do rukou nepřítele.

  Následující den padla Gabriele. Francouzi provedli výpad, ale museli se stáhnout zpět do pevnosti. Na pomoc obklíčeným vojákům byl alespoň vyslán speciální prapor výsadkářů, který seskočil v prostoru základny Isabele, 5 km jižně od Dien Bien Phu. 28. března dosedlo na přistávací plochu u vesnice poslední francouzské letadlo, potom už přistání nebylo možné. Francouzské letectvo sice použilo k bombardování osvědčený napalm, ale protože Francouzi neznali přesné rozmístění vojsk a děl Vietminhu, nemělo to valný účinek.

  O tomhle jste věděli? Před 40 lety vypukla Čínsko-vietnamská válka. Proč k ní došlo?

  Za dva dny zahájili Vietnamci soustředěný útok proti opěrným bodům Eliane, Dominique a Huguette (tzv. Bitva pěti pahorků). 30. dubna se ještě pokusili Francouzi přerušit zásobovací cesty nepřítele, ale to už bylo pozdě a operace měla malý efekt. Nastalo období dešťů, cesty se staly nesjízdné a tak Vietnamci zásobovali své jednotky u Dien Bien Phu pomocí padáků. Viet Minh neustále zvětšoval dobyté území. Washington začal uvažovat o přímé letecké podpoře, ale z politických důvodů k tomu nedošlo. Prezident Eisenhover prohlásil, že neexistuje nikdo tak silně přesvědčený proti americké intervenci ve Vietnamu, jako je on. Tím osud francouzských jednotek zpečetil. Druhý den, 7. května 1954, Francouzi kapitulovali.

  Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

  Dien Bien Phu – situace, následky a dozvuky

  • Cizinecká legie tvořila 26 % z nasazených vojáků.
  • Ve všech útvarech francouzské armády sloužili také vietnamští vojáci.
  • Generál Navarra (*1898) byl považován odpovědný za porážku u Dien Bien Phu. Začátkem června byl odvolán z funkce, zůstal sice v armádě, ale za dva roky byl penzionován a zemřel roku 1983 v Paříži.
  • Vietnamci při útoku použili asijskou taktiku „lidské vlny“ bez ohledu na lidské ztráty, tak, jak ji používala Rudá (Sovětská) armáda a armáda císařského Japonska ve druhé světové válce. Neustálé útoky pěchoty způsobily, že se zbraně obránců nakonec zadřely anebo jim došly náboje.
  • Generál Cogny (*1904) se během napjaté situace 17. března snažil dostat k posádce a převzít velení, ale letadlo se muselo vrátit kvůli silné protiletadlové palbě. Pak informoval svého nadřízeného, gen. Navarru, že nechce sloužit pod jeho velením, což ovšem nemohlo být ihned vyřízeno. Vztahy mezi oběma generály zůstaly napjaté. Cogny pokračoval ve snaze zorganizovat vyslání posil do Dien Bien Phu. Po Indočíně byl povýšen na generálporučíka a sloužil v Alžíru. 11. 9. 1968 zemřel spolu s dalšími 94 cestujícími při havárii dopravního letadla poblíž Nice.
  • Po ukončení korejské války příměřím, začali do Vietnamu přicházet čínští instruktoři spolu s těžkými zbraněmi, jejichž obsluhy byly vycvičeny v Číně. Šlo o houfnice ráže 75 mm a 105 mm, minomety 120 mm, protiletadlové kanóny 37 mm. Převaha vietnamského dělostřelectva proti francouzskému byla u Dien Bien Phu 3 : 1.
  • Čínský poradce byl přidělen ke každé dělostřelecké baterii, u protiletadlového dělostřelectva ke každému kanónu.
  • Během bitvy nastal náhlý skok v počtu sestřelených letadel. To když čínští instruktoři zasedli přímo k mířidlům.
  • Na dopravě zbraní a vojenského materiálu po přísunových cestách se podílely desetitisíce až statisíce lidí, mnozí z donucení.
  • Údaje o počtech padlých, zraněných a zajatých francouzských vojácích se rozcházejí. Počet padlých je odhadován na 10 000, zraněných na 6 500 a zajatých rovněž na 6 500. Ranění a zajatí francouzští vojáci (asi 13 000 mužů) byli nuceni vydat se na 800 km dlouhý pochod. Během prvních tří měsíců zajetí z nich v otřesných podmínkách na 10 000 zahynulo.

  FOTO: Dien Bien Phu

  Dien Bien Phu - www.legion-etrangere.cz 2Dien Bien Phu - www.legion-etrangere.czDien Bien Phu - Francouzská Dakota C-47 – poslední let z pekla, Dien Bien Phu, Vietnam 1954 – The Dakota Hunter.Dien Bien Phu - 1 lesy brnoDien Bien Phu - Boje o Dien Bien Phu – johnshaplin
  Další fotky
  Dien Bien Phu - Dakota C-47 – wikipediaDien Bien Phu - dien bien phu – French Foreign Legion InformationDien Bien Phu - Dien Bien Phu – Sleepless in BaghdadDien Bien Phu - Francouzi operovali s deseti americkými lehkými tanky M24 Chaffee – wikipediaDien Bien Phu - Francouzské jednotky v zákopech – wikipediaDien Bien Phu - Francouzsští parašutisté v zákopech – Bulletin of the Atomic ScientistsDien Bien Phu - Francouzští parašutisté –Dien Bien Phu - Francouzští parašutisté se připravují na let do Dien Bien Phu – Taces flying high-worldpressDien Bien Phu - Francouzští parušisté vyskakují z C-119 – wikipediaDien Bien Phu - Francouzští zajatci po bitvě – ČT24 – Česká televizeDien Bien Phu - Letadlo B-24 havarovalo na bojišti Dien Bien Phu – bao majDien Bien Phu - Plk. Christian de Castries, francouzský velitel Dien Bien Phu – WIKIPEDIEDien Bien Phu - Posily do Bien Dien Phu -bao majDien Bien Phu - Posily z nebe – jacquesbompard.frDien Bien Phu - Poslední let francouzské Dakoty označené červeným křížem s raněnými vojáky z pekla Dien Bien Phu – The Dakota HunterDien Bien Phu - Přehlídka čestné roty – valka.czDien Bien Phu - Sestřelená francouzská dakota The Dakota HunterDien Bien Phu - Sovětský automatický protiledlový kanon AA-37 mm znemožnil zásobovací lety do pevnosti Bien Dien Phu – wikipediaDien Bien Phu - Vietnamské oddíly v Dien Bien Phu – v pozadí havarovaná dakota – Avia DejavuDien Bien Phu - Vrtulník Červeného kříže nad Francouzskými pozicemi – BBCDien Bien Phu - Výsadkářské letadlo C-119 – the avion zoneDien Bien Phu - Zákopy po letech lowy institute
  • Mezi přeživšími zajatci byla i hrstka českých příslušníků Cizinecké legie, kteří pak byli nuceně repatriování do Československa a odsouzení k různým trestům za službu v cizím vojsku. Celkem jich válkou v Indočíně prošlo na 300.
  • Ztráty Vietminhu a civilního obyvatelstva se odhadují na 50 000 osob.
  • Některé prameny uvádí, že v táboře Dien Bien Phu existovaly 2 polní nevěstince (bordel mobile de campagne) s personálem několika desítek alžírských a vietnamských prostitutek.
  • FOTO: Průběh bitvy u Dien Bien Phu

   Průběh bitvy u Dien Bien Phu - 1 – Dien Bien Phu – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 2 – směr útoku na Dien Bioen Phu – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 3 – Podpora francouzských vojsk z Laosus a jižního Vietnamu – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 3a – Francouzské základny – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 4 – Vietnamská armáda na pochodu – youtube
   Další fotky
   Průběh bitvy u Dien Bien Phu - 5 – Francouzský výsadek . youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 6 – Druhá vlna francouzského výsadku – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 7 – Vietnamská armáda na pochodu k Dien Bien Phu – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 8 – Přistání parašutistů – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 9 – Vojenský materiál dopravený vzdušnou cestou pomocí padáků – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 9 a – Shazování zásob – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 10 – Doprava raněného do tábora – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 11 – Velitel Dien Bien Phu – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 12 – Francouzská dakota přistává – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 13 – Vykládátní jeepu z letadla – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 14 – Okolí Dien Bien Phu – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 15 – Vietnamské posily – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 16 – Provizorní most – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 17 – Vietnamské protiletadlové dělostřelectvo – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 18 – Doprava vietnamských houfnic na palebná postavení – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 19 – Doprava vietnamských houfnic na palebná postavení – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 20 – Vietnamské dělo v palebném postavení – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 21 – Obklíčení – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 22 – Francouzští zajatci – youtubePrůběh bitvy u Dien Bien Phu - 23 – Vietnamci zvítězili – youtube
  • Podruhé se podobná situace jako zde, tj. nedostatečná podpora vlastních jednotek dalšími silami, zopakovala USA za prezidenta Johna Kennedyho. Ten slíbil vydat americkému letectvu, aby svou účastí podpořilo výsadek kubánských emigrantů 17. dubna 1961 v Zátoce sviní na Kubě, ale svůj slib nesplnil a tento rozkaz nevydal. Kvůli nedostatečnému leteckému krytí Castro tuto invazi utopil v krvi a pochopitelně velmi, ne-li rozhodujícím způsobem, podpořil svou komunistickou vládu v zemi.

     Nepřehlédněte