20 zajímavostí o filmu Pelíšky. Scénář se ztratil druhý den, nejlepší hlášky si herci vymysleli

13.10.2018
Šárkos

15 zajímavostí o filmu Pretty Woman. Víte, že Gere opravdu hrál na klavír a Julia se vytratila na kafe s prostitutkami?

1) Těsně před scénou „Víš co Sašo, jdi do prdele“ projede vzadu v ulici bílá Škoda Favorit, vyráběná od roku 1988.

2) Píseň „Slunečný hrob“ od kapely Blue Effect, použitá ve filmu, byla za komunistů zakázána, a to kvůli věnování Janu Palachovi. Obnovenou polpularitu této písni přinesl až Jan Hřebejk, když ji použil do filmu Pelíšky.

3) Hned druhý den se ztratil scénář s režijními poznámkami. Nakonec se našel mezi rekvizitami.

28 zajímavostí o potopení legendárního Titanicu. Víte, že mu plul ledovec naproti tisíce let?

4) Scénář se přepisoval celkem osmkrát, např. v něm původně nebyl srpen 68 a obsazení Československa. Pět let také trvalo než se sehnaly potřebné finance.

5) Původně se nemělo jednat o celovečerní film, nýbrž o televizní inscenaci, která by se vysílala o Vánocích.

6) Trik, jak Miroslav Donutil (Šebek) zapálí skleničku s tvrdým alkoholem a vyfoukne hořící plamen, nacvičovali celý den. Scéna ale byla nebezpečná, a proto asistovali pyrotechniku. Po několika hodinách tréninku přišel režisér na to, jak to udělat, aby herec neshořel. Za Donutilem po celou dobu stál asistent režie, který držel hořící svíčku a v osudnou chvíli podpořil plamen tím, že do ní vystříkl lak na vlasy. Protože se trik nepodařilo zakamuflovat, pozorný divák si všimne kousku trčícího plamenometu za hercovou hlavou.

10 zajímavostí o seriálu Chlapci a chlapi. Víte, kde všude se natáčelo?

7) Dávní kolegové z Divadla Na provázku a dlouholetí kamarádi Miroslav Donutil(Šebek) a Boleslav Polívka (strýc Václav) při natáčení bavili štáb žertíky a improvizacemi, takže místy plynule a nepostřehnutelně přecházeli z rolí do civilu a naopak. Podle jejich slov však, na rozdíl od postav bratrů Šebkových, kteří se neustále trumfují a sázejí o hlouposti, se na scéně nikdy nechovali jako rivalové.

8) Věta: „A skláři nebudou mít co žrát,“ kterou řekla babička (Stella Zázvorková) po připravení plastových skleniček, původně ve scénáři nebyla.

10 zajímavostí o komedii Slunce, seno, jahody. Herečky byly nezletilé a jezdící postel měla brzdy. Co o filmu ještě nevíte?

9) Věta: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel,“ kterou pronese Jindřich Kraus (Jiří Kodet) nebyla ve scénáři a nenajdeme ji ani v knize „Hovno hoří“, volné předloze k filmu. Větu do filmu navrhl režisér Jiří Krejčík, který zde hrál profesora Stárka. Ten ji v osmašedesátém zařval do vrat ruských kasáren. Není to ovšem jeho původní nápad. Heslo vymyslel herec a malíř Josef Hlinomaz, který ho v osmašedesátém namaloval na svůj obraz.

10) Ve scéně, kdy se hádá Václav (Bolek Polívka) a Šebek (Miroslav Donutil) o velikosti medvěda kodiaka, má pravdu Miroslav Donutil (Šebek). Kodiak dorůstá velikosti kolem 3,2 metru. Když se postaví na zadní a zvedne přední tlapy, tak doopravdy dosáhne výšky až 4 metrů.

11) Autor knižní předlohy „Hovno hoří!“ Petr Šabachvycházel při psaní z příhod, které skutečně v mládí zažil. Přiznal také, že filmová postava malého Péti je právě on sám jako pozorovatel tehdejších událostí. Své zážitky ve scénáři filmu zužitkoval i Jan Hřebejk.

10 zajímavostí o seriálu Chalupáři. Víte, kde se natáčelo a jaký honorář herci dostali?

12) Dle názvu filmu byl pojmenován alkoholický nápoj „Pelíškovka“.

13) Simona Stašováneměla jako paní Šebková ve filmu žádnou paruku, účes byl vytvořen z jejích vlastních vlasů

14) S „nabídkou kvalitního sexu“ a erotickou předehrou se skleněným těžítkem přišel Jaroslav Dušek, který při natáčení často improvizoval. Fráze tak nepochází od scenáristů. Právě díky těmto nápadům si poté Dušek zahrál v dalším filmu režiséra HřebejkaMusíme si pomáhat(2000).

20 zajímavostí o legendárních „četnících“. Proč nebyl natočen sedmý díl Četník u Waterloo?

15) Když Saša Mašláň (Jaroslav Dušek) položí otázku: „Hledáš někoho, soudruhu?“,Kraus (Jiří Kodet) ho přetáhne holí. Tato scéna ve filmu neměla být. Jiří Kodet měl říci: „Nic, děkuji vám.“.Když se ale poté Hřebejk se svými kolegy dívali na monitor, řekli si: „A proč by ho nepraštil?“. Při natáčení scény se však stala nemilá věc, Kodet dal Duškovi ránu, která mu způsobila několikadenní modřinu.

16) Ve scéně, kdy Šebek (Miroslav Donutil) předvádí, jak se správně pije vodka v zákopu, tak řekne:“Maršal Malinovskij!“Jeho bratr Václav (Bolek Polívka) dodá:“Brašulee!“ Tyto repliky nebyly ve scénáři.

17) Natáčení filmu Pelíškyzačalo 22. července 1998 v barrandovském studiu č. 4. Další interiéry se poté natáčely v modřanské sokolovně.

12 zajímavostí o „králi zvířat“. Věděli jste, že lví řev uslyšíte na vzdálenost až 8 kilometrů?

18) Film navštívilo v kinech 1 060 375 diváků a vydělal 62 124 085 Kč (statistika z roku 2008).

19) Scéna, kde diverzant s koženou brašnou vjede s motocyklem do jezírka, byla natáčena koncem léta v Prokopském údolí.

20) Dům rodiny Šebkových a Krausových se nachází v ulici Schodová, hned vedle ulice Před Cibulkami. Domov mládeže 1. Máje najdeme na rohu ulic U Sanopzu a U Malvazinky, v reálu zde sídlí Centrum plastické a estetické chirurgie Perfect clinic.

10 zajímavostí o komedii Slunce, seno a pár facek. Víte, že facky padaly doopravdy a pornofilm si režisér musel natočit sám?Nepřehlédněte