5 důvodů, proč vyrazit na výšlap. Uleví vaší duši a posílí tělo

22.6.2021
Simona Knotková

1.) První důvod, proč vyrazit na túru, je velice prostý – příroda sama. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, pokocháte se velkolepými výhledy a poznáte místa, na kterých jste nikdy nebyli. Nemusíte se přitom vydávat přímo do hor nebo odlehlých oblastí, cesty na dlouhou procházku jistě najdete i ve svém nejbližším okolí.

Chystáte se na výšlap do hor? Nepodceňte přípravu

2.) Pěší turistika není pouze fyzickou záležitostí. Jako druh takzvaného zeleného cvičení (cvičení provozované v přírodě) má i blahodárné účinky na naši duši. Během dlouhého pochodu si vyčistíte hlavu, zapomenete na starosti běžných dnů a zlepší se vám nálada. Ne nadarmo mnoho studií mluví o pozitivním dopadu chůze na depresivní jedince. Lidé, kteří svou vášeň dohnali do extrému a vydali se na několikatýdenní až měsíční túru, mluví o přelomovém zážitku, který jim změnil pohled na život a pomohl jim urovnat si v hlavě mnoho věcí.

3.) Chůze je dobrou alternativou pro ty, co nemají v oblibě cvičení nebo běhání, ale i přesto se chtějí udržovat ve formě. Svižnou chůzí spálíte čtyřikrát víc kalorií než během sezení, v kopcovitém terénu až pětkrát.

Milovníci výhledů rádi vyšlápnou na Tobiášův vrch

4.) Lepší kondice a spánek, obrana proti stresu či prevence před chronickými chorobami jako je demence, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární onemocnění, deprese nebo rakovina – to všechno jsou podle vědců zdravotní výhody dlouhodobé fyzické aktivity. Výzkumy uvádí, že některým dospělým jedincům se také zlepšil vysoký tlak. V neposlední řadě si chodec trénuje svaly, rovnováhu a flexibilitu.

5.) Nezapomínejme ani na zábavnou stránku věci. Pokud se na výšlap vydáte s partou kamarádu, určitě vás nemine legrace a nové společné zážitky. Jako majitelé chytrých telefonů máte k dispozici obří výběr aplikací, které vám pomohou vyznat se v terénu či vám změří aktivitu. V počtu našlapaných kilometrů můžete neustále překonávat nejenom sebe, ale i vaše přátele. Populární je také geocaching, ve kterém pomocí navigace hledáte ukryté schránky.

Zdroj: Science AlertNepřehlédněte