Aquaparky vydělají ročně 8 miliard. Nyní musí počítat neefektivní náklady

Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat aerobik s těžkými kily je i těžký oříšek. A přesto i to jde, ten sport se jmenuje vodní aerobik. Jen tenhle pohyb dokáže nadbytečná kila nadnášet a cvičit naše klouby, svaly i záda. Cvičení v bazénech mají všechny lázně. Ale i jinde si to můžeme užít, je-li poblíž aquapark. Tady si přijdou na své hlavně děti. Už měsíce jsou však bazény i aquaparky mimo provoz.

Divoké řeky, kaskády, umělé ostrovy, vodní stezky, šneci, divoké kanály, masážní lišty, umělé vlny, podmořské světy, světelné show. Tobogány jsou stále nápaditější, připomínají šroubovice DNA. Mezi těmi prvními byly aquaparky BABYLON v Liberci a LAGOON v pražských Letňanech. Úplně první byl Liberec. Pražané museli jezdit mimo své hlavní město. A tak to Praha musela dohnat. Zde pak přibyly aquaparky BARRANDOV a AQUAPALACE v Čestlicích. Zatímco Liberec oslovil vodními jeskyněmi, starobylými sloupy, majákem jako v dobách Vernea, Letňany přišly se skotskými vodními masážemi a letňanský tobogán už měl docela slušnou dráhu, dlouhou 86 metrů.

Kladenský aquapark má nové tobogány

Když se stavěl barrandovský aquapark

Zatímco letňanská stavba počítala jen s jedním tobogánem, Barrandov už si naplánoval stavbu tobogánů dvou, také s propojením vnitřního a venkovního provozu. Stavba byla hotová v roce 2006, a to i přes velké zimní mrazy a dlouhou zimu. Tento projekt však již počítal s teplotními výkyvy. Tempo výstavby dohnal a navíc předstihl termín. Ale sotva byl dokončen, už jsme zas měli co dohánět. Na Slovensku totiž mezitím vzniklo zbrusu nové AquaCity v Tatrách, nejmodernější ve střední Evropě.

Čestlické tobogánové království

A pak se v roce 2008 otevřelo plavecké centrum  AQUAPALACE PRAHA v Čestlicích a Liberečtí zas začali jezdit do Prahy. Na ploše víc jak 9 000 m2 vznikly tři velké vodní paláce. Palác dobrodružství s 21 tobogány, na kterých je jízda dlouhá 1 kilometr, skluzavkami a Vodním světem. Dále je tu Palác pokladů s umělým vlnobitím a pirátskou lodí i dětským vodním hřištěm. Palác relaxu má 17 vířivek a divokou řeku, která měří 450 metrů. Čestlický aqupark se stal tím  největším ve střední Evropě a na 6. ročníku Bazény, Sauny, Spa v roce 2011 byl vyhlášen za Aquapark desetiletí.

Víte, že existuje Mistrovství České republiky v jízdě na toboganu? Závody pořádá čestlický akvapark

Nyní je kromě Pražského hradu a Karlova mostu či zámku Hluboká nejnavštěvovanějším místem v republice. Bazénem roku 2011 se stal ten uherskohradišťský. Dle průzkumu Mezinárodní asociace zábavních parků a atrakcí mají ty největší tobogány v Evropě: Siam park na Tenerife, Tropical Island v Berlíně, kde mají tropický prales, turecký Aqua Fantasy, italská Aqualandia a chorvatská Istralandia. Největšími ráji aquaparků jsou Španělsko, Itálie či Kypr. U nás pak přibyly aquaparky v Klášterci, Kolíně, Jihlavě, Jičíně, Českých Budějovicích i Olomouci. Aquadrom mají v Mostě, Aquasvět zas v Chomutově a Aquapark v Litomyšli získal v roce 2016 architektonickou cenu za novostavbu roku i za energetický úsporný provoz.  Podobně oceněný byl i termální minerální aquapark Velké Losiny. Moderní divokou řeku i vzdušné trysky má Aquaworld Frymburk u Lipna a jedním z těch nejnovějších vodních parků je i Aqualand Moravia v Pasohlávkách s nejmodernějším tobogánem.

Vyzkoušejte plavání „na míru“, zájem o něj mají i v Austrálii

Velké náklady i v době odstávek

V současné době však předtím úspěšné aquaparky zažívají nelehké období. V listopadu požádaly o dotace. V prosinci po odstávce byly otevřeny a za dva týdny zas uzavřeny. Problémem je, že řada technologií se musí každý den zajistit pro provoz i v době odstávky za statisíce korun a nemají možnost žádného náhradního výdejního okénka ani náhrady své služby online formou. A jsou tu náklady na energie i při minimální spotřebě. V České republice provozuje bazénová centra 1 150 a  aquacentra 6 velkých soukromých provozovatelů, zatímco veřejných aquacenter a bazénů je u nás co do počtu 957. Roční obrat v tomto odvětví mimo odstávku je až 8 miliard korun.

Dnes, 14:10
Sněmovna by podle poslanců SPD a Trikolóry měla vyzvat vládu k umožnění bezpodmínečného návratu dětí...
Dnes, 13:36
Fotbalista pražské Slavie Ondřej Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu od disciplinární komise UEFA za...
Dnes, 13:21
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:21
Komunisté nebudou letos pořádat svoje tradiční prvomájové akce v Praze, konat se nebude ani tradiční...
Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Reklama