• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Autem na rodinnou dovolenou? Proč ne. Známe osvědčené tipy, jak zabavit dítě v autě

  3.8.2018
  Jitka Lenková
  Další fotky

  Přesun z místa A do dalekého místa B s nudícím se a tudíž protivným potomkem či potomky v zádech bývá nejen otravný, ale také stresující a tudíž nebezpečný. Jak tedy na ně?

  Relativně nejsnadnější se převáží dětičky úplně nejmenší, zhruba do té doby, než začnou lézt a chodit. Pokud v autě jezdí od narození, nepřipadá jim tato situace nijak nestandardní a nakonec většinu času prospí. Dohlédnout je třeba na to, aby se co nejméně měnil jejich denní režim a ostatní zvyklosti. Problém může paradoxně nastat v okamžiku, kdy miminko negativně reaguje na nové prostředí v cíli cesty. Pomůže mu, když s ním cestují jeho důvěrně známé věci (polštářek, deka, hračka).

  Společenské hry se dnes coby zábava „nenosí“. Přitom jde o skvělý nástroj komunikace

  Čím starší, tím lepší

  Naopak největší problémy bývají hned s tou následující věkovou kategorií tak do 4 – 5 let, jejichž potřeba rozvíjet pohybové schopnosti a zkoumat okolí se s jízdou v autě zásadně neslučuje.

  Ten, kdo o dítě většinu času běžně pečuje, by měl dopředu vypozorovat, jaké hračky ho bezpečně zabaví. Určitě se vyplatí vyčlenit jim zvláštní tašku (a ji nezapomenout doma). Později se hodí i během dovolené. Lze také zvážit noční přesun, který dítě prospí.

  S dětmi řekněme od pěti let a staršími už bude úplně jiné pořízení. Obecně se sice doporučují k jejich zabavení takové aktivity jako zpěv, slovní fotbal, dávání hádanek a další podobné činnosti, záleží však na řidiči, zda mu nebude tento ruch v autě přece jen vadit.

  Aktualizováno: Auto roku 2018 v České republice. Známe vítěze

  Technika pomůže

  Vymyslet lze i tišší kratochvíle, počítat třeba, kolik projede v protisměru kamionů nebo červených aut, eventuelně soutěž, na které straně silnice se objeví víc zvířat či cokoliv jiného. Můžete také zvážit pořízení nějaké nové hračky „na cestu“ a vypsat postupové a cílové prémie.

  Nezapomeňte ani na moderní techniku, tedy pokud nevydává zvuky vedoucí do deseti minut k zešílení, případně je vybavena sluchátky. Elektronické hry, mp3, mobil, DVD přehrávač nebo notebook s hrami – tolik radostí pro děti a klidu pro ostatní! Jenom nenechat doma nabíječku.

  Nejhorší požáry v novodobých dějinách. Tisíce lidí uhořely zaživa, mezi nimi i děti

  Pasivní zábavu může vystřídat aktivní, třeba sledování cesty na mapě, v kreativnější podobě její překreslení na papír, odškrtávání a doplňování o další údaje jako je počet ujetých kilometrů, různé zajímavosti po cestě a podobně. Kromě obvyklých přestávek typu „benzínka-kafe-WC“ můžete i cestu samotnou organizovat jako poznávací, třebaže potrvá o něco déle. Kolik zajímavých míst míjíme bez povšimnutí jen proto, abychom už už byli na místě.

  Divíte se, že vaše dítě zlobí? Možná to je tím, že potřebuje váš čas víc než peníze

  Děti žijí v přítomnosti

  Než potomstvo seřvete na tři doby, protože přes vaši veškerou snahu skutečně strašně zlobí, připomeňte si, že až přibližně do devíti let žije hlavně v přítomnosti. Vyhlídka na nastávající krásnou dovolenou u moře pro ně tedy představuje podstatně menší motivaci k přežití únavné cesty než pro dospělého a rozhodně nejde z jejich strany třeba o projev nevděku.

  FOTO: Dítě v autě

  Dítě v autě - Easy2nameDítě v autě - HuffPost AustraliaDítě v autě - Positive ParentingDítě v autě - RiDCDítě v autě - Road to zero
  Další fotky
  Dítě v autě - Scary MommyDítě v autě - The Car Seat LadyDítě v autě - The ConversationDítě v autě - TripSavvy

  Pozor na cukr!

  Nakonec ještě jeden méně známý tip na závěr. Potraviny a nápoje s vysokým glykemickým indexem, tedy hlavně cukrovinky, zmrzliny, zákusky a různé sladké limonády, způsobují prudké kolísání hladiny cukru v krvi. Při jejím poklesu se může u některých dětí i dospělých objevit jinak nevysvětlitelná podrážděnost. Zkuste třeba pro jednou občerstvení tohoto druhu vynechat a třeba pocestujete ve větší pohodě než obvykle.  Nepřehlédněte